Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Cila është strategjia që do ndjekë PS për Kushtetuesen? Ministrja Gjonaj e zbulon hapur: Ne nuk do presim!

Postuar: 19/11/2019 - 23:42

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha në ‘Real Story’ në “Neës24” se nuk është por ‘luftës’ apo kundërpërgjigjeve me të njëjtat ‘armë’ ndaj presidentit Ilir Meta. Mes të tjerash ajo tha se shkeljet që sipas saj ka bërë kreu i shtetit duhet të përfshihen në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij.

“Ne s’do presim Gjykatën Kushtetuese. Jemi për zgjidhje ligjore. S’jam dakord në opinionin tim që ta mendojmë si ‘luftë’ apo kundërpërgjigje me të njëjtat armë”, ka thënë Gjonaj

Ndërhyn Sokol Balla: Të luash tenis kur dikush vesh doreza boksi…Ju po shfaqeni me dobët…

“Nuk mendoj se jemi në momentin për të menduar se kush është më i fortë apo më i dobët. Nuk e përcakton dot shumica dhe s’mund të ndërhyjë në një zgjidhje. Çështja duhet të zgjidhet nga Gjykata Kushtetuese. Të gjitha këto shkelje që Meta ka bërë për emërimin e Gjykatës Kushtetuese, duhet të përfshihen në Komisionin Hetimor. Me rregulloren, ndryshon objekti dhe zgjatet dhe afati. Është procedurë njësoj siç u ngrit dhe Komisioni në fillim”, përfundoi ministrja.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 09:52

Ministri Fuqiplotë, Bledi Çuçi tha se ka shkuar në 13000 numri i njerëzve të strehuar në hotele, ndërsa njoftoi se pas Tiranës edhe Durrësi do të miratojë bonusin e qirasë për akomodimin e njerëzve në ambiente me qira

Postuar: 07/12/2019 - 09:29

Kryeministri Edi Rama tha gjatë mbledhjes së sotme se është përgatitur një kërkesë për shtyrjen e

Postuar: 07/12/2019 - 09:25

Kryeministri Edi Rama gjatë mbledhjes së sotme të jashtëzakonshme dha porositë e radhës se si do

Postuar: 07/12/2019 - 09:20

Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe prokuroritë e rretheve kanë gati dosjet që do të kalojnë te SPA

Postuar: 07/12/2019 - 09:16

Kryeministri Edi Rama theksoi edhe një herë sot se 15 Dhjetori është afati i fundit për strehimin

Postuar: 07/12/2019 - 09:10

Presidenti Ilir Meta ka nisur të tërhiqet nga skenarët bllokues të reformës në drejtësi.

Postuar: 07/12/2019 - 09:07

Kreu i qeverisë deklaroi se Komitetit Kombëtar për Rindërtimin do të mblidhet ditën e hënë për ta