BREAKING NEWS

Propozimi i papritur i Silva Binos: Të mbyllim sërish fundjavat!

Propozimi i papritur i Silva Binos: Të mbyllim sërish fundjavat!
x

Politike

Cila është strategjia që do ndjekë PS për Kushtetuesen? Ministrja Gjonaj e zbulon hapur: Ne nuk do presim!

Cila është strategjia që do ndjekë PS për Kushtetuesen?

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj tha në ‘Real Story’ në “Neës24” se nuk është por ‘luftës’ apo kundërpërgjigjeve me të njëjtat ‘armë’ ndaj presidentit Ilir Meta. Mes të tjerash ajo tha se shkeljet që sipas saj ka bërë kreu i shtetit duhet të përfshihen në Komisionin Hetimor për shkarkimin e tij.

“Ne s’do presim Gjykatën Kushtetuese. Jemi për zgjidhje ligjore. S’jam dakord në opinionin tim që ta mendojmë si ‘luftë’ apo kundërpërgjigje me të njëjtat armë”, ka thënë Gjonaj

Ndërhyn Sokol Balla: Të luash tenis kur dikush vesh doreza boksi…Ju po shfaqeni me dobët…

“Nuk mendoj se jemi në momentin për të menduar se kush është më i fortë apo më i dobët. Nuk e përcakton dot shumica dhe s’mund të ndërhyjë në një zgjidhje. Çështja duhet të zgjidhet nga Gjykata Kushtetuese. Të gjitha këto shkelje që Meta ka bërë për emërimin e Gjykatës Kushtetuese, duhet të përfshihen në Komisionin Hetimor. Me rregulloren, ndryshon objekti dhe zgjatet dhe afati. Është procedurë njësoj siç u ngrit dhe Komisioni në fillim”, përfundoi ministrja.