BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Politike

“Daily Mail” zbardh skandalet, ja sesi Pfizer detyroi Shqipërinë të firmosë kontrata abuzive, i gjithë shteti i nënshtrohet kompanisë

“Daily Mail” zbardh skandalet, ja sesi Pfizer detyroi

Britanikja “Daily Mail” ka hedhur dritë mbi kontratat e fshehta me Pfizer për vaksinat. Në artikull, “Daily Mail” shprehet se kompania Pfizer i ka detyruar disa vende që të nënshkruajnë kontrata abuzive për furnizimin me vaksinat anti-Covid. Raporti nga “Public Citizen” tregon një sërë kushtesh që Pfizer u ka vendosur disa vendeve për të blerë vaksinën. Vendet e përfshira janë Shqipëria, Brazili, Kolumbia, Kili, Republika Dominikane dhe Peruja. “Pfizer, shpërndarësi i vaksinës më të përdorur në botë, është akuzuar se ka përdorur kontrollin e saj të madh mbi goditjet shpëtuese të jetës për të “ngacmuar” qeveritë e kombeve në zhvillim në negociatat e blerjes. Raporti bombë, i publikuar nga Public Citizen të martën, pretendon se kompania me bazë në New York City ka punuar për t’u mbyllur gojën qeverive, ka kufizuar aksesin e kombeve në donacionet e vaksinave, ka detyruar qeveritë të paguajnë nëse përballen me padi për shkeljen e ligjeve të pronësisë intelektuale dhe për të konfiskuar pasuritë publike në rast të pagesave të humbura siç janë llogaritë e bankave të huaja. Vendet si Shqipëria, Brazili, Kolumbia, Kili, Republika Dominikane dhe Peruja iu nënshtruan këtyre kushteve për të blerë vaksinën”, shkroi Daily Mail. “Public Citizen” arriti të merrte nëntë kopje nga kontratat e Pfizer, të cilët e kanë mohuar gjithmonë transparencën e atyre. Sipas Daily Mail, kontratat e Pfizer parandalojnë penalizmin e kompanisë në rast se dërgesat vonohen. “Public Citizen raporton se vendet me të ardhura të larta, si SHBA, kanë ndihmuar Pfizer në këto taktika ngacmimi duke mbrojtur me vendosmëri IP-në e tyre dhe duke lejuar kompaninë të formojë një “monopol”. Public Citizen mori nëntë kopje të paregjistruara të marrëveshjes së blerjes së Pfizer me tetë vende dhe Bashkimin Europian. Dokumentet zbuluan klauzola të panjohura më parë brenda kontratave që mund të dëmtojnë potencialisht kombet në zhvillim. Një dispozitë në kontratën me Brazilin, për shembull, bëri që vendi i Amerikës së Jugut të heqë imunitetin sovran, i cili mbron kombin nga paditë për të marrë vaksina, raporton Public Citizen. Kontrata gjithashtu parandalon që Pfizer të penalizohet për dërgesat e vonuara”, tha britanikja.

Pfizer detyron vendet të mos japin detaje mbi kontratat

Dily Mail deklaroi se vendet të cilat nënshkruajnë kontratë nuk lejohen që të bëjnë njoftime publike në lidhje me detajet apo mosmarrëveshjet. Gjithashtu, vendet që firmosin kontratë me Pfizer privohen nga donacionet e vendeve të tjera. Daily Mail ka marrë rastin e Brazilit ku shprehet se nëse do të merrte vaksina nga një komb tjetër, Pfizer do të mbyllte kontratën dhe Brazili duhet të paguante kontratën pa marrë dozat. “Vendet, përfshirë SHBA, nuk lejohen të bëjnë ndonjë njoftim publik në lidhje me detajet e kontratës dhe çdo mosmarrëveshje e mundshme duhet të zgjidhet me arbitrazh privat. Pfizer gjithashtu lejohet të kontrollojë dhe kufizojë dhurimet e vaksinave si pjesë e kontratës, zbulon Public Citizen. Kombet që nënshkruajnë marrëveshje blerjeje me Pfizer mund të parandalohen nga marrja e donacioneve nga kombet e tjera, në mënyrë që dozat të blihen drejtpërdrejt prej tyre. Nëse Brazili, për shembull, do të merrte një donacion të dozave të vaksinës COVID-19 nga një komb tjetër, Pfizer do të përfundonte kontratën dhe kombi do të duhej të paguante pjesën e mbetur të kontratës pa marrë asnjë nga dozat e mbetura”, tha britanikja.