Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

DASH zbardh axhendën e John Kerry në Tiranë: Sfida më e madhe mbetet krimi, korrupsioni dhe drejtësia. Ja detajet e plota

DASH zbardh axhendën e John Kerry në Tiranë: Sfida më e madhe mbetet krimi, korrupsioni dhe drejtësia. Ja detajet e plota

Postuar: 14/02/2016 - 11:08

Departamenti Amerikan i Shtetit ka zbardhur çështjet për të cilat sekretari John Kerry do të diskutojë në Shqipëri. Pak pas mbërritjes në Tiranë, DASH ka zbardhur bisedën që është bërë një ditë më parë në Mynih mes Kerryt dhe stafit të tij.
 
“Jemi në Tiranë ku festohet sto Shën Valentini. Do të jemi këtu në Tiranë për rreth 4 orë dhe do të takojmë, ministrin e Jashtëm Ditmir Bushati dhe kryeministrin Edi Rama. Më pas do të ketë konferencë shtypi dhe pas kësaj një takim me kreun e opozitës, Lulzim Basha dhe grupin e tij parlamentar. Po kështu do të kemi një takim dhe me grupe të Shoqërisë Civile, të cilët kanë punuar me ne në çështje si, ligjet, lufta kundër krimit dhe korrupsionit, LGBT, të drejtat e grave. Dhe më pas do të kthehemi në Uashington, dhe aty ku dielli ndriçon çdo ditë”, shkruan DASH duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve rreth vizitës së Kerry në Tiranë.
 
DASH sqaron pozicionin e Shqipërisë, si anëtare e NATO, në luftën kundër terrorizmit, në ndihmën që i ka dhënë SHBA-ve në Afganistan, si dhe në reformën për dekriminalizimin që po bën së fundmi.
 
 
 
 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/10/2019 - 23:25

Presidenti, Ilir Meta pasi ç’dekretoi zgjedhjet e 30 Qershorit, caktoi një tjetër datë që shqiptarët të vononin. Kjo datë sipas tij ishte pikërisht dita e sotme, 13 tetor 2019.

Postuar: 13/10/2019 - 22:59

Avokati Altin Goxhaj shprehet se ka ndodhur në Paris, marsin e kaluar një takim mes kryeministrit

Postuar: 13/10/2019 - 22:35

Nënkryetarja e LSI-së, Erisa Xhixho ka reaguar në lidhje me shoqërimet e kryera tek Unaza e

Postuar: 13/10/2019 - 22:01

Ish-deputeti i LSI, Petrit Vasili shprehet se mbështet deri në fund politikisht, si dhe nga pikëp

Postuar: 13/10/2019 - 21:31

Kryedemokrati, Lulzim Basha ka reaguar ashpër pas shoqërimit në polici të ish-deputetit Klevis Ba

Postuar: 13/10/2019 - 21:02

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dhendias ka ripërsëritur se një prej kushteve kryesore që kërkon At

Postuar: 13/10/2019 - 20:44

Ish-deputeti demokrat Ervin Salianji shprehet se protesta ishte e ligjshme dhe se policia po vepr