BREAKING NEWS

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur kandidatët përfundimtarë, shtyhet me dy orë, zbardhet arsyeja

Zgjedhjet e 14 majit/ PS mbledh Kryesinë për të shpallur
x
BREAKING NEWS

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17 kandidatë në zgjedhje? Ja të gjithë EMRAT e bërë publikë deri më tani

Vazhdon ‘lufta’ brenda opozitës/ Alibeaj vetëm me 17
x
BREAKING NEWS

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e subjekteve zgjedhore

KQZ merr vendimin e fundit dhe hedh shortin për përcaktimin e
x
BREAKING NEWS

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më “gdhë” me 13 vite studime për shkollën e lartë, Ogerta Manastirliu dhe Ulsi Manja “magjistarë” të doktoraturave plagjiaturë, Lindita Nikolla mesatare mbi 5, Taulant Balla ka nisur gjimnazin 18 vjeç...

Arsimimi i qeverisjes Rama, Niko Peleshi ministri më
x
BREAKING NEWS

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush janë 3 kandidat e propozuar për kryetar në Bashkinë e Tiranës

PD e Lulzim Bashës vendos sot për zgjedhjet e 14 majit, ja kush
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës shqiptare: Duam kandidatë të pastër në zgjedhje, boll me shitblerje votash, të korruptuarit janë kërcënim për sigurinë e SHBA

Ambasadorja Yuri Kim mesazh të fortë Berishës dhe politikës
x
BREAKING NEWS

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me deklaratën shokuese dhe iu ‘pret’ shpresat shqiptarëve ilegal: Ndalojini dhe kthejini pasi janë të zgjuar dhe e manipulojnë sistemin kudo

Eksodi me gomone drejt Anglisë, Çuçi shpërthen me
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe ish-gruas së tij në Hamallaj e Palasë, bllokohen fatura dhe sende personale, ish-ministri socialist në ankth

SPAK trondit Arben Ahmetajn, sekuestron vilat e bashkëjetueses dhe
x

Politike

Data që po diskutohet për zgjedhjet vendore/ Darkordësi nga mazhoranca, kërkesë edhe e opozitës. Zbardhen detajet më të fundit

Data që po diskutohet për zgjedhjet vendore/ Darkordësi nga

Shqipëria drejt zgjedhjeve vendore më 14 maj, është e diela e fundit që parashikon Kodi Zgjedhor. Teksa në Presidencë po zhvillohen konsultimet duket se ka një dakordësi mes palëve që kjo të jetë data.

Burimet bëjnë me dije se 14  maji është kërkesë edhe e opozitës pasi sipas tyre i jep kohë komisionit të reformës territoriales dhe i jep kohe dhe komisionit të reformës zgjedhore për rregullime paraprake. Po ashtu nuk ndikon në sezonin veror. Ky propozim ka edhe dakordsinë e mazhorancës.

Mësohet se Presidenti i ka nisur takimet me Oerd Bylykbashin, si përfaqësues i ‘Rithemelimit’ të Berishës, dhe në mesditë një bisedë me kryetarin e Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Sakaq, mesohet se sot në 13:00 Begaj zhvillon takimet me përfaqësues të partive të vogla parlamentare, Fatmir Mediu, Dashamir Shehi. Agron Duka dhe Vangjel Dule.

Ndërsa nesër në 18:00 pritet takimi me kryetarin e grupit parlamentar demokrat, Enkelejd Alibeaj, dhe konsultimet mbyllen me kryetarin e grupit të më të madhe parlamentar, atë të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ditën e enjte.  Sipas Kodit Zgjedhor, zgjedhjet në Shqipëri zhvillohen në periudhat  15 prill deri në 15 maj, ose nga 15 tetori deri në 15 nëntor, por që në këtë rast zgjedhjet me shumë mundësi do të jenë në periudhën e parë.

Më të lexuarat