Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Debati i fortë, reagon këshilltari i Presidentit Meta: KED nuk ka arritur të përmbushë një tjetër detyrim ligjor

Postuar: 11/11/2019 - 22:52

Procesi i përzgjedhjes së anëtarëve është përfshirë nga një debat i ashpër mes palëve politike, pasi është kundërshtuar nga opozita dhe Presidenti Ilir Meta.

Këshilltari Ligjor i Presidentit foli për emërimet tha se Këshilli i Emërimeve në Drejtësi nuk zbatoi ligjin në hartimin e listave për krijimin e Gjykatës Kushtetuese.

“KED nuk ka arritur të përmbushë një tjetër detyrim ligjor, që kur thotë ligji dhe kushtetuta, që kur ka më shumë se një vend vakant këshilli harton dy lista. Një me avokat, profesor dhe një me gjyqtar. A e bëri këtë KED? Që t'i ofronte organeve të emërtesës dy mundësi zgjedhjeje. Nuk e bëri! 

Sot Këshilli na solli që për 4 vende, 4 kandidatë,” tha Dervishi në Ora News.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 23:58

Në Shqipëri parlamenti zgjodhi sot prokurorin e ri të përgjithshëm, duke votuar në mbështetje të kandidatit Olsian Çela.

Postuar: 05/12/2019 - 22:33

Avokati Spartak Ngjela i ftuar në emisionin “360 Gradë” tha se kryeministri Rama nuk

Postuar: 05/12/2019 - 22:08

Nesër do të bëhet prezantimi i Prokurorit të ri të Përgjithshëm, Olsian Çela i cili u zgjodh sot

Postuar: 05/12/2019 - 22:00

Ministri fuqiplotë Bledi Çuçi është shprehur në një linjë me kryeministrin Rama sa i takon abuziv

Postuar: 05/12/2019 - 21:51

Ministri fuqiplotë Bledi Çuçi, i cili është caktuar nga  kryeministri për të përballuar situ

Postuar: 05/12/2019 - 21:42

Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi pranoi që ka patur një plasaritje të vogël në shtëpinë e tij ng

Postuar: 05/12/2019 - 21:36

Spartak Ngjela i ftuar në emsionin ‘360 gradë’ tha se kryeministri Edi Rama nuk e di