BREAKING NEWS

“Është koha për të qenë trima, është koha për të luftuar”, Yuri Kim paralajmëron ndryshimin e madh, ja çfarë thotë për arrestimin e ‘peshqve të mëdhenj’

“Është koha për të qenë trima, është
x

Politike

Debati i fortë, reagon këshilltari i Presidentit Meta: KED nuk ka arritur të përmbushë një tjetër detyrim ligjor

Debati i fortë, reagon këshilltari i Presidentit Meta: KED nuk ka

Procesi i përzgjedhjes së anëtarëve është përfshirë nga një debat i ashpër mes palëve politike, pasi është kundërshtuar nga opozita dhe Presidenti Ilir Meta.

Këshilltari Ligjor i Presidentit foli për emërimet tha se Këshilli i Emërimeve në Drejtësi nuk zbatoi ligjin në hartimin e listave për krijimin e Gjykatës Kushtetuese.

“KED nuk ka arritur të përmbushë një tjetër detyrim ligjor, që kur thotë ligji dhe kushtetuta, që kur ka më shumë se një vend vakant këshilli harton dy lista. Një me avokat, profesor dhe një me gjyqtar. A e bëri këtë KED? Që t'i ofronte organeve të emërtesës dy mundësi zgjedhjeje. Nuk e bëri! 

Sot Këshilli na solli që për 4 vende, 4 kandidatë,” tha Dervishi në Ora News.