BREAKING NEWS

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po ndodh me monedhat e huaja sot

Euro dhe Dollari prekin 'fundin', zbuloni se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që ndaloi dhunimin e Gert Shehut

Sulmi ndaj Berishës/ Gazetari zbulon kush është personi që
x
BREAKING NEWS

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më ftojnë sot si drejtues në polici nuk pranoj. Ja arsyeja e fortë

Shemsi Prençi habit me deklaratën: Edhe nëse më
x
BREAKING NEWS

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime të forta: Gerti Shehu mund të jetë i rekrutuar nga shërbime inteligjence

Sulmi ndaj Sali Berishës në protestë, gazetari hedh dyshime
x
BREAKING NEWS

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i menjëhershëm i policisë

Shpërthimet në veri të Kosovës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh detaje të forta dhe zbulon lëvizjet e fundit të prokurorisë

A janë sekuestruar kamerat e sigurisë në PD? Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e Berishës për agresorin

U sulmua nga 31-vjeçari, Breçani zbulon porosinë e
x
BREAKING NEWS

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër autoritetet: Hetimi për sulmin ndaj Berishës duhet të niste më shpejt, policia duhet të...

Neutralizoi agresorin e Berishës, Erzen Breçani kritikon ashpër
x

Politike

Deklarata e fortë e deputetit të PD-së: Po afrojnë zgjedhjet, qeveria po fik radarët e ngre trarët në kufi për trafikun e drogës

Deklarata e fortë e deputetit të PD-së: Po afrojnë

Deputeti i Partisë Demokratike Dashnor Sula ka reaguar në lidhje me legalizimin e kanabisit. Me anë të një postimi në ‘Facebook’, Sula u shpreh se qeveria në mandatin e saj të dytë e gjelbëroi Shqipërinë me drogë dhe i ngordhi të gjitha bletët nga hashashi.

Deputeti demokrat shtoi se arsyeja se përse kjo qeveri po insiston të legalizojë hashashin, është se po afrohen zgjedhjet lokale dhe mazhorancës i duhen paratë për të blerë vota.

Postimi i plotë:

Legalizimi i kanabisit minon integrimin në BE dhe rrënon ekonominë!

“Vesi del me shpirtin” Kjo shprehje i shkon shumë për shtat kësaj qeverie. Ndërsa kemi nisur procesin screanin për procesin e integrimit Evropian, kjo qeveri po bën të gjitha përpjekjet e mundshme për ta zhbërë vendimin për hapjen e negociatave.

Pasaportat e Arta

Amnistia Fiskale

Legalizimi i Kanabisit

Të gjitha këto nisma janë kundër direktivave politike të Bashkimit Evropian. Ia bëj me dije qytetarëve që nëse një nga këto nisma të qeverisë miratohet, jo vetëm që largohemi në kohë nga BE por rrezikon të zhbëhet edhe vendimi për hapjen e negociatave.

Nga kjo mazhorancë në fakt nuk jam i surprizuar që e rikthejnë për diskutim legalizimin e kanabisit. Sepse kjo qeveri që kur erdhi në mandatin e parë e gjelbëroi Shqipërinë me drogë. I ngordhi të gjitha bletët nga hashashi. Kjo qeveri e bëri Shqipërinë të famshme në çdo vend të globit për helmimin vendeve të BE me drogë. Në Shqipërinë që po lulëzon “profesioni” i vrasësve me pagesë kjo qeveri kërkon të legalizoj drogën.

Është kjo qeveri që ka ngritur trarët në dogana dhe ka fikur radarët për të eksportuar tonelata me kanabis drejt vendeve të BE dhe duke importuar kontejner me kokainë në Shqipëri.

Është kjo qeveri e cila e ka kthyer Shqipërinë në parajsën e pastrimit të parave. Paratë e tonelatave të hashashit që shkojnë në BE dhe të kokainës ndërtohen kulla në Tiranë dhe trafikantët bëhen biznesmenë të ndershëm.

Ndaj në Shqipërinë me pagën mesatare 60 mijë lek të rinj, qiraja e shtëpive në kryeqytet është 30 mijë lek në muaj.

Në vendin ku 65% apo edhe më shumë e familjeve që kanë vështirësi për të mbyllur muajin për shkak të të ardhurave financiare të ulta, një metër katrorë e një apartamenti kushton deri në 3 mijë euro, ndërsa për biznese deri në 7 mijë euro dhe një garazh kushton 80 mijë euro.

Kemi habitur botën mbarë se ku dolën në Shqipërinë me pagë mesatare 60 mijë lek kaq pasanikë që në të gjithë bregdetin ndërtojnë vila e rezorte miliona euroshe.

Asnjë logjikë ekonomike nuk kanë këto çmime me pagat, por çdo qytetar i thjeshtë e kupton se kjo ndodh për shkak të parave të pista. Ndërkohë që qeveria do që të legalizoj kanabisin.

Na e ka vendosur damkën Moneyval që jemi në listën gri të pastrimit të parave. Agjencitë ligjzbatuese partnere gjithashtu na e kanë vendosur damkën. Megjithatë kjo qeveri sërish insiston të legalizojë kanabisin.

Ka edhe një arsye tjetër thelbësore se përse kjo qeveri po insiston të legalizoj kanabisin në këtë moment kur edhe është bërë e qartë nga BE se nuk duhet.

Po shkojmë drejt zgjedhjeve lokale dhe sigurisht kjo mazhorancë do të përdore paratë e drogës qe do ta kamuflojë “të ligjshme” për të blerë votat dhe për të manipuluar zgjedhjet. Kjo është mëse e qartë.

Më të lexuarat