Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Dekretimi i Marsida Xhaferllarit si gjyqtare e Kushtetueses nga Meta, reagon ashpër deputeti: Ju tregoj arsyen pse vendimi nuk është i drejtë

Postuar: 13/11/2019 - 20:03

Pas Ermonela Felajt dhe ministres Spiropali, edhe deputet i PS, Musa Ulqini ka folur për emërimin e vakancës së dytë të presidentit Meta në Gjykatë Kushtetuese pak orë më parë. Ulqini shprehet se dekretimi i Presidentit nuk është i drejtë.

“Kemi 6 anëtar deri tani të Gjykatës Kushtetuese. Nuk bëj dot koment specifik për këtë çështje. Presidenti sonte do të jetë në konferencë dhe do të shprehet. Jam i bindur që të gjitha shpjegimet që na janë dhënë me shkrim në Kuvend ditën e hënë dhe që ne kemi votuar.Kuvendi ka zbatuar Kushtetutën ditën e hënë. Gjykata Kushtetuese përbëhet nga 9 anëtarë, ku 3 zgjidhen nga Presidenti i vendit, 3 nga Kuvendi dhe 3 nga Gjykata e Lartë. Në të tre rastet kandidatët burojnë nga Këshilli i Lartë i Emërimeve (AKED).Në Kushtetutë parashikohet që nëse Presidenti, Kuvendi apo edhe Gjykata e Lartë nuk kryejnë funksionin e vetë Kushtetues se duke mos zgjedhur një emër nga 3 emra që shkojnë në AKED, kështu në mënyrë automatike, shkon emri i parë që rezulton në krye të listës. Kjo është parashikuar për të zgjidhur ngërçin. Dekretimi i Presidentit nuk është i drejtë. Është lajm shumë i mirë, që Kuvendi me dy propozimet dhe AKED me propozimet që ka sjell mundësojë një nga kushtet e Bundenstagut të realizohen dhe Gjykata Kushtetuese të fillojë të punojë. Do të marrë fund kalvari i gjatë i Gjykatës, pasi deri më tani nga Vettingu ka kaluar vetëm një anëtare, Vitore Tushen.”- shprehet deputeti.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 05/12/2019 - 23:58

Në Shqipëri parlamenti zgjodhi sot prokurorin e ri të përgjithshëm, duke votuar në mbështetje të kandidatit Olsian Çela.

Postuar: 05/12/2019 - 22:33

Avokati Spartak Ngjela i ftuar në emisionin “360 Gradë” tha se kryeministri Rama nuk

Postuar: 05/12/2019 - 22:08

Nesër do të bëhet prezantimi i Prokurorit të ri të Përgjithshëm, Olsian Çela i cili u zgjodh sot

Postuar: 05/12/2019 - 22:00

Ministri fuqiplotë Bledi Çuçi është shprehur në një linjë me kryeministrin Rama sa i takon abuziv

Postuar: 05/12/2019 - 21:51

Ministri fuqiplotë Bledi Çuçi, i cili është caktuar nga  kryeministri për të përballuar situ

Postuar: 05/12/2019 - 21:42

Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi pranoi që ka patur një plasaritje të vogël në shtëpinë e tij ng

Postuar: 05/12/2019 - 21:36

Spartak Ngjela i ftuar në emsionin ‘360 gradë’ tha se kryeministri Edi Rama nuk e di