BREAKING NEWS

Gjakosja e Sali Berishës, “Shqiponjat” dhe ambulanca me urgjencë te selia e PD (FOTO)

Gjakosja e Sali Berishës, “Shqiponjat” dhe ambulanca me
x
BREAKING NEWS

FOTO/ I mbuluar me gjak, ky është personi që goditi me grusht në mes të turmës Sali Berishën (VIDEO)

FOTO/ I mbuluar me gjak, ky është personi që goditi me grusht
x
BREAKING NEWS

Incidenti i rëndë/ Pas sulmit dhe gjakosjes së Sali Berishës, ish kryeminsitri merr vendimin urgjent

Incidenti i rëndë/ Pas sulmit dhe gjakosjes së Sali
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha i gjakosur në protestë, truprojat e ish-kryeministrit dërrmojnë keq autorin (VIDEO)

Sali Berisha i gjakosur në protestë, truprojat e ish-kryeministrit
x
BREAKING NEWS

Plas keq në protestë/ Gjakoset ish kryeministri Sali Berisha, bie përtokë pasi qëllohet me... (VIDEO)

Plas keq në protestë/ Gjakoset ish kryeministri Sali Berisha, bie
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE nën kërcënimin e protestuesve të Sali Berishës dhe Ilir Metës, thirrje për të dalë me dhunë në “Dëshmorët e Kombit”

Samiti i BE nën kërcënimin e protestuesve të Sali
x
BREAKING NEWS

Blindohet vendi/ Sa i sigurt është samiti? Ervin Karamuço zbardh prapaskenat: U pikas një makinë e dyshimtë, u zhduk shumë shpejt. Ka pasur sinjale...

Blindohet vendi/ Sa i sigurt është samiti? Ervin Karamuço
x
BREAKING NEWS

Pas presionit të BE, SPAK vihet në lëvizje për të ngelurit në veting, GJKKO merr të pandehur ish-anëtarin e Gjykatës së Lartë, akuzohet për deklarim të rremë pasurie

Pas presionit të BE, SPAK vihet në lëvizje për të
x

Politike

Dekriminalizimi, prokuroria kërkon largimin e Tom Doshit, Gjinushi: Listat janë miratuar

Dekriminalizimi, prokuroria kërkon largimin e Tom Doshit, Gjinushi: Listat

Nisin përplasjet e para sa i takon ligjit të dekriminalizimit. Prokuroria e Përgjithshme ka bërë verifikime sa i takon kandidatit të PSD, Tom Doshi. Prokurorja e sektorit të dekriminalizimit, Rovena Gashi ka vendosur që Doshi të përfshihet në ndalimet e këtij ligji. Por për kryetarin e Partisë Social Demokrate, Skënder Gjinushi, Doshin nuk e pengon asnjë gjë që të kandidojë. Gjinushi tha në një intervistë televizive se lista e kandidatëve të PSD në Shkodër është miratuar me vendim të Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve. Sipas tij, Doshi ka deklaruar vetë një dënim të vitit 1990, që është parashkruar dhe rehabilituar me kohë. “Lista e PSD për qarkun e Shkodrës është miratuar nga KQZ dhe Doshi është kandidat zyrtar me vendim të KQZ-së, që ka marrë formë të prerë e që s’mund ta cenojë askush. Kjo është marrë duke shqyrtuar atë që vetë Toma ka deklaruar, një dënim të vitit ’90, që ka të bëjë me prishjen e bashkëjetesës socialiste”, deklaron Gjinushi. Më tej kreu i PS ka deklaruar se Doshi nuk ka kryer asnjë vepër e cila të jetë objekt i ndalimit të ligjit. “Uroj të mos ketë pasur dashakeqësi, por të ketë qenë një rastësi nga shqyrtimet e panumërta të bëra, sepse Doshi është kandidat i ligjshëm dhe nuk ka asnjë pengesë”, tha Gjinushi. KQZ pak kohë më parë miratoi lista e kandidatëve për deputetë dhe asnjë nuk u përjashtua, pasi të gjithë u cilësuan të ligjshëm. Mirëpo paralelisht me KQZ ka nisur verifikime dhe prokuroria. Disa emra që kanë rezultuar të dënuar kanë kaluar për një kontroll më të thellë në prokurori. Mbetet të shihet nëse do ketë dhe emra të tjerë, pasi ligji i dekriminalizmit mund të sjellë dëme të shumta në disa parti. Kjo pasi shumë emra nuk i kishin deklaruar dënimet, por KQZ sërish i futi në lista. 

Më të lexuarat