Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Deputetët e rinj nisin të bëjnë më shumë opozitë se PD e LSI, thërrasin Lleshajn në interpelancë për grabitjen e Rinasit

Postuar: 16/04/2019 - 07:49

Deputetët e rinj që kanë hyrë në Parlament po japin çdo ditë sinjale të qarta se janë duke krijuar një opozitë të re. Përveçse pranuan mandatet edhe veprimet e tyre ditët e fundit po tregojnë se kanë një stil ndryshe nga PD e LSI, me të cilat publiku ishte mësuar prej vitesh. Dje një grup nga deputetët e rinj, kanë dorëzuar një kërkesë për interpelancë në Kuvend, ku kërkojnë që ministri Sandër Lleshaj të japë sqarime për grabitjen në Rinas. Kjo lëvizje e tyre tregon një tjetër standard, pasi deputetët e Bashës dhe Kryemadhit shumë rrallë kërkonin interpelanca.

“I nderuar z. Kryetar, në mbështetje të nenit 97 të Rregullores së Kuvendit kërkojme interpelancë urgjente me ministrin e Brendshëm z. Sandër Lleshaj. Grupi i deputetëve kërkon sqarime për grabitjen e një shume të konsiderueshme valute të huaj në territorin e brendshëm të aeroportit ndërkombëtar “Nënë Tereza” më datë 9 prill 2019 dhe kërkon shpjegime të detajuara mbi planin e masave të marra nga institucionet ligjzbatuese për mbrojtjen e sigurisë kombëtare si dhe mbi zbatimin e legjislacionit në fuqi për ruajtjen e rendit publik në ambientet e këtij objekti strategjik të rëndësisë së veçantë në territorin e Republikës së Shqipërisë. Interpelanca do të parashtrohet nga deputeti Ralf Gjoni, ndërsa zhvillimi i saj do të bëhet nga deputeti Myslim Murrizi”, thuhet në kërkesën e firmosur nga 11 deputetë. Kjo lëvizje e tyre dëshmon qartë se në Parlament po zbatohet një standard i ri. Deri më sot PD e LSI bojkotonin seancat, votonin kundër çdo nisme qeverie dhe po ashtu Kuvendi ishte kthyer në sallë sherri e fyerjesh dhe jo në një vend ku diskutohet për të mirën e popullit. Grabitja e Rinasit është një ngjarje mjaft e rëndë dhe ka shumë përgjegjës. Por deputetët e rinj kanë hedhur një hap mjaft të rëndësishëm, pasi ministri Lleshaj tani është i detyruar të japë shpjegime para deputetëve dhe publikut mbi atë se çfarë ndodhi realisht në aeroport. 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/04/2019 - 09:20

Ish-kryeministri Sali Berisha rrezikon të burgoset nëse do të tentojë ndonjë nga skenarët e tij destabilizues në ditën e zgjedhjeve.

Postuar: 21/04/2019 - 08:22

 Opozita e re zyrtarizoi të premten (19.04.2019) në Parlament formimin e 2 grupeve të reja p

Postuar: 21/04/2019 - 08:17

 Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu komentoi dje thirrjet e ish-kryeministrit

Postuar: 21/04/2019 - 00:00

Avokati i njohur Spartak Ngjela ka postuar pak më parë një foto të vetën buzë detit.

Postuar: 20/04/2019 - 23:58

Sot Rudina Hajdari krijoi partinë e re 'Bindja Demokratike' ndërsa të martën do ta regjis

Postuar: 20/04/2019 - 23:56

Deputeti Myslim Murrizi i ftuar në emisionin “Kjo javë” tha se beson se 5 ose 6 kandi

Postuar: 20/04/2019 - 22:52

Eksponentja e djathtë, Enkelejda Veliu, e cila ka mbajtur pozicionin e anëtares së Kryesisë së Pa