BREAKING NEWS

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që ka pasur Serbia që nga koha e Nikola Pashiç

Gazetari gjerman ironizon Ramën: Kryeministri më i mirë që
x
BREAKING NEWS

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më të mira në Shqipëri

Universiteti i Tiranës në top listën e 30 universiteteve më
x
BREAKING NEWS

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King Smith kërkon të nisë hetimi penal ndaj të korruptuarve, thirrje autoriteteve të vihen në lëvizje për vendimet e Londrës

Britanikët i tregojnë prangat Sali Berishës, ambasadori King
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat përvëluese që do fundosin Metën për aferën “CEZ-DIA”, ja dëshmitë që ka në duar SPAK, roli i Sali Berishës dhe lëvizja e papritur e Ismailajt që mund “të hedhë në erë” hetimet

Romeo Kara zbardh për herë të parë provat
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të Berishës në mes të Tiranës, caktohet prokurori i çështjes, ja provat nga dosja që rrezikojnë të fundosin pushtetarë të lartë dhe biznesmenë të njohur, zbardhen emrat që po hetohen...

Altin Dumani e konfirmon, SPAK nis hetimin për kullën e Zenit të
x
BREAKING NEWS

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues politikës shqiptare për ditët e zeza që po trokasin

Dosjet e korrupsionit mbushin zyrat e SPAK, SHBA mesazh kërcënues
x
BREAKING NEWS

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me dezertorët e Lulzim Bashës, Bardhi qejfmbetur nga Berisha pas refuzimit të postit të Sekretarit të “Foltores”

Dështon këtë javë mbledhja e “non-gratave” me
x
BREAKING NEWS

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin kthesën e madhe hetimet e dosjes së “Gërdecit” për djalin e Sali Berishës, familjarët e viktimave kërkojnë dëshminë e 12 dëshmitarëve të tjerë, mes tyre krushkun e Fatmir Mediut...

Më 3 tetor vendoset fati i Shkëlzenit, ja si mund të marrin
x

Politike

“Dëshpëruese humbja në bastionet tona”/ Ringritja pas zgjedhjeve, Tabaku zbulon planet e PD-së: Ja si mund ta transformojë vendin

“Dëshpëruese humbja në bastionet tona”/ Ringritja pas

Nënkryetarja e PD, Jorida Tabaku në një intervistë për Panorama TV ka komentuar humbjen e opozitës në zgjedhjet lokale të 14 majit, ku tha se rezultatet me votë treguan se PD nuk është më aq e madhe dhe e fortë.

Tabaku theksoi se përçarja e opozitës bëri që dhe në bastionet e Partisë Demokratike të kishte rezultat humbës.

Sakaq e pyetur në lidhje me faktin se a kërkohet një lidership i ri në PD dhe a mund të kontribuojë ish-kryeministri Sali Berisha në nivelet drejtuese, Tabaku tha se opozita duhet të bashkohet dhe të jetë një model shprese për qytetarët por nuk duhet ecet me idenë e mbajtjes së karriges.

Pse mori rezultat kaq të dobët opozita në zgjedhjet lokale?

Ka shumë arsye në fakt, por besoj qe lidhet me shumë faktor dhe me ne. Zgjedhjet e 14 majit, treguan qe PD nuk është më e madhe dhe e fortë, tregoi që ne nuk kishim një alternativë, njerëzit na refuzuan dhe nuk votuan. Zgjedhjet kanë pasur problemet e përhershme qe ODIHR i ka bërë të qarta, dhe rënia e numrit të votuesve influencoi në këtë rezultat të vazhdueshëm. Sherri i vazhdueshëm mes nesh, rezultoi në këtë reflektim, PD ka të gjithë të jetë partia moderne, por oferta jonë e presionet, solli këtë rezultat. E kam parë shumë dëshpërueshme rezultatin në bastionin e PD.

Rezultati u ndikua nga kandidatët apo forcat mbështetëse?

Ne duhet të bashkoheshim kundër kundërshtarit dhe bashkimi, duhej kandidat unik. PD nuk ka pasur kandidat më të mirë se Igli Cara në Durrës, dhe prapa nuk fitoi pasi nuk kandidonte me logon e PD. Ka qenë e pafalshme që shumë vota të orientoheshin në një parti që nuk është demokratike, ndaj dhe ne insistuam në kandidatë unik.

A duhet një frymë e re drejtimi?

Sigurisht që duhet një frymë të re drejtimi, kemi 10 vite që duam të japim një mesazh ndryshe. PD nuk mund të jetë një parti elektorale, jo populiste, të ketë program modern dhe ti flasë të gjithë shtresave. Nuk ka forcë politike që mund ta transformojë Shqipërinë, më mirë se PD. Por duhet të rregullohemi dhe ne. Duhet të kemi një grup të rinj njerëzish, dhe jo numrit 1. Ky bashkimi që flasim ne nuk është mekanik, por proces. Ne duhet të kemi një grup njerëzish që nuk kanë interesin e karriges dhe personales, por vetëm Partinë Demokratike. Duhet të ndalojë sulmi i brendshëm dhe t’i flasim njerëzit për shqetësimet që kanë, njerëzit kanë totalisht problemet e tyre dhe kërkojnë rikthimin e shpresës në PD. Kushdo duhet të japë kontributin e tij në PD, të ndërtojë një parti më të hapur dhe ta shohë si mund ta ringrerë atë.

Do ishte e pranuar që zoti Berisha të ketë kontributin e tij, por jo në nivelet drejtuese?

Lider je kur drejton por dhe kur di të tërhiqesh. Kemi arritur një pjekur politike të gjithë dhe ti themi gjërat siç janë. Rezultati i 14 majit, duhet të na bëjë të gjithëve që të reflektojmë.