BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali Berishën, prokurorët gati kërkesën për t’i kërkuar Kuvendit autorizimin që çon në pranga ish-kryeministrin

Spartak Braho: Në tryezën e SPAK, fletë-arresti për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e vendosi të gjithë shtetin në shërbim të bizneseve të tij, nga përfitimi i kontratave Bunkart 1, Bunkart 2, deri tek falja me firmën e kryeministrit për 20 vite prona publike me 1 euro qira, zba...

Ja të gjitha dhuratat e Edi Ramës për Carlo Bollinon, si e
x
BREAKING NEWS

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve, më pas doli urdhëri për.."/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e sekretarit të Përgjithshëm të Ministrisë së Mbrojtjes

"S'kishte bazë ligjore për demontim të fishekëve,
x
BREAKING NEWS

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet dëshmia e ish-ushtarakut

“Urdhrin e kërkon shefi”/ Tragjedia e Gërdecit, zbardhet
x
BREAKING NEWS

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit vëllezërit Haklaj pas konfliktit me Berishën, kush janë 15 zyrtarët që rrezikojnë burgun, ja provat që po heton SPAK

Dosja “Tropoja”, si u ekzekutuan njëri pas tjetrit
x

Politike

“Detyrim paraqitjeje” për Ilir Beqajn, Nisma “Thurja”: SPAK t’i shkojë deri në fund hetimit për koncesionin e ‘Sterilizimit’, kostot të fryra

“Detyrim paraqitjeje” për Ilir Beqajn, Nisma

Gjykata e Posaçme (GJKKO) ka dhënë masën detyrim paraqitjeje për ish-ministrin e Shëndetësisë, Ilir Beqaj, për koncesionin e sterilizimit, ndërsa në burg që prej muajit gusht 2023 ndodhen ish/zëvendësministri i Shëndetësisë Klodian Rrjepaj, biznesmeni Ilir Rrapaj. Lidhur më këtë dje, në një intervistë televizive, Pano Soko nga Nisma “Thurje” tha se SPAK duhet t’i shkojë deri në fund këtij hetimi. Soko theksoi, se procesi nuk duhet të zvarritet në mënyrë që të shpëtohen sa më shumë para nga koncesioni i sterilizimit. “Procesim më i gjatë që ka pas SPAK, gati 4 vjet. Pse është i rëndësishëm të mbyllet sa më shpejt hetimi. Që të mund të arrijmë të shpëtojmë sa më shumë para nga pezullimi i punës së koncesionit. Sot që flasim është akoma aktiv. Nuk kemi një vendim të formës së prerë për pezullimin e punës. Janë fryrë kostot, 500 lekë një shishe ujë. Ai ka përdorur 500 lekë për ujin. Ato 450 lekët e tjera ku i kanë çuar, kanë vajtur jo vetëm te pronari i koncesionit, nëse gjurmo paratë nga llogaria në llogari, këto para pikën fundore e kanë pasur tek ata që kanë dhënë miratimin”, deklaroi ai. Më tej Soko theksoi se kostot në koncesionin e sterilizimit janë të fryra në krahasim me kohën kur ky proces zhvillohej nga vetë shteti.“Fakt që sterilizimi në vetvete ka qenë aplikuar dhe më parë. Kostot që aplikoheshin para dhënies me koncesion, shkonin 250 mijë euro në vit. Mund të ketë pasur problematika, por ka pasur. Me futjen në fuqi të kontratës koncesionare arritën rreth 17 mln euro. Shtysa e dytë, pagesa për mjetet spitalore ishin të kufizuara. Shumë spitale filluan të refuzonin bërjen e operacioneve për shkak të mungesës së buxhetit për të paguar koncesionarin”, nënvizoi Soko.

Më të lexuarat