BREAKING NEWS

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në shtëpi, zbardhen detaje të reja për arrestimin e zyrtarit të lartë në Elbasan, publikohet FOTOJA dhe EMRI. Dalin pamjet

"Hetim nëse ka kryer krime”/ Me arsenal armësh në
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x

Politike

“Dhjetori ishte një ngjarje dhe po aty mbaroi”, analisti Neritan Sejamini del me deklaratën e fortë

“Dhjetori ishte një ngjarje dhe po aty mbaroi”, analisti

Neritan Sejamini në një intervistë për ABC ka sjell këndvështrimin e ti për atë që ndodhi 31 vite më parë në 8 dhjetor të 901’-ës.

“Protestat e studentëve janë glorifikuar. Sot flitet ka pasur një vizion, ideale. Në fakt ajo ishte një protestë ndaj një regjimi dhe ka pasur kërkesë për diçka bazike, pluralizimin politik, që u arrit po ato ditë”, shprehet Sejamini.

Më shumë si vazhdimësi, Neritan Sejamini, thotë se ajo që njihet si Lëvizja e Dhjetorit ka qenë një protestë dhe jo vizion politik.

“Dhjetori ishte një ngjarje edhe ty mbaroi. Të gjithë kanë pasur ëndrra në atë periudhë por aty nuk ka pasur një vizion politik. Këto idetë e idealeve të dhjetorit, janë më shumë ide politike,  e propagandistike se sa një realitet.”

Ndryshe shprehet Ilir Dizdari, që duke u kthyer në kohë, flet për projekt më të madh.

“Para 30 vitesh ishim në një klasa politike nuk ka bërë gurët themelor.”

I zhgënjyer shprehet dhe fatin e protagonistëve të asaj kohe.

“Unë nuk di asnjë nga studentët e dhjetorit të ketë të ketë pasur mundësinë të luaj një rol si violinë as e 5-të, e jo më të 2 e të tretë. Fakti është që ata nuk e kryen misionin e tyre.”, tha ai.

Më të lexuarat