BREAKING NEWS

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë po lë pa gjumë Berishën e Metën dhe tregon goditjen e fortë që do marrin së shpejti: Prisni dhe shikoni...

Spartak Ngjela lëshon ‘bombën’, zbulon çfarë
x
BREAKING NEWS

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”, Berisha plas deklaratën e fortë: Një pronar peshkarexhe kontrabandon naftë, takohet shpesh edhe me Ramën

“Jemi në një betejë me këtë qeveri”,
x
BREAKING NEWS

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e rëndësishëm, ja kur nis shkolla e lartë (Dokumenti)

Viti i ri Akademik / Universiteti i Tiranës jep njoftimin e
x
BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar

E trishtë/ Ndahet nga jeta artisti i njohur shqiptar
x
BREAKING NEWS

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton që po qarkullon me shpejtësi, zbulon ngjarjen e pazakontë me të cilën është përballur

“Erdhi malli i mire, erdhi….”, Artan Hoxha publikon foton
x
BREAKING NEWS

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orët e fundit

Lajm i mirë nga infektivi/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit të negociatorëve me BE-në (Emri)

Pas Zef Mazit, zëvendësohet një tjetër anëtar i ekipit
x
BREAKING NEWS

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin ditën e nesërme

Ulen temperaturat? Çfarë pritet të ndodhë me motin
x

Politike

Dhurata Çupi: Nevojë urgjente të rritet numri i bashkive, Berisha më futi në grupin e punës së protestës pa më pyetur

Dhurata Çupi: Nevojë urgjente të rritet numri i bashkive,

Reforma Territoriale që është në fuqi që prej 2014 për Partinë Demokratike, ka dështuar, prandaj synimi është rritja e numrit të Bashkive. Teksa ishte e ftuar në një studio televizive, deputetja demokrate Dhurata Çupi tha dje se është një nevojë emergjente që qytetarëve t’i kthehet shërbimi te qytetarët, pasi sipas saj deri më tani ka munguar. “Shërbimet janë larg qytetarëve, dakord jemi në kohë të teknologjisë, por ka mosha e tretë që s’kanë akses, janë disa shërbime që duhen marrë në bashki dhe qytetarët janë më larg se kurrë me qendrën e Bashkisë, ka problematika të theksuara që u thelluan drejt regresit jo progresit në 2014. A diskutojmë që qytetarët duhet të udhëtojnë me orë të tëra për të marrë një shërbim, ose përmirësohet infrastruktura, ose do të afrosh entin publik me qytetaren dhe që ta bësh këtë, logjika të çon që duhet të rritet numri i bashkive. Llogaritë elektorale nuk duhet të prevalojë mbi qëllimet e qytetarëve. Duhet të rritet numri i Bashkive, sot është imediate që bashkia t’i shërbejë qytetarit. Ne kemi dëgjuar disa organizata të shoqërisë civile. Asnjë ekspert nuk e thotë që kjo reformë është e suksesshme”, deklaroi ajo. Po ashtu, deputetja demokrate thotë se pushteti është i përqendruar në dorë të qeverisë e kështu e konsideron edhe vendimin për të shkrirë disa drejtori të ujësjellësve, duke e konsideruar si të gabuar që ka qëllime elektorale të fshehura. “Nuk ka decentralizim. Kemi mungesë të autonomisë financiare, bashkitë në 99%  të ardhurat i plotësojnë poshtë 50% të buxhetit të tyre. Në të gjitha shërbimet e Bashkisë janë rritur niveli tarifave dhe taksat vendore dhe këto janë të ardhurat e bashkisë dhe pjesa tjetër e pushtetit qendror”, u shpreha ajo. Ndërkohë deputetja Çupi, ndal edhe te grupi i punës në qarkun e Dibrës ngritur për protestën e Sali Berishës, ku bënte pjesë. Çupi, njësoj si Korreshi tha se nuk është pyetur paraprakisht, por pavarësisht kësaj shtoi se do të marrë pjesë. “Kam qenë pjesë e grupit, nuk jam njoftuar më parë, jam njoftuar nga Çlirim Gjata, do jem në protestë, se ka arsye për të protestuar kundër Ramës, por nuk më është marrë mendimi politik, por si qytetare do jem në protestë”, nënvizoi Çupi.

Më të lexuarat