Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“A di shqip?!”, ish-deputeti i PD shpërthen ndaj Besa Shahinit: Ecën nën urdhrat e këtij politikani!

Postuar: 15/04/2019 - 13:00

Ish-deputeti i PD, Luçiano Boçi e ka cilësuar antiligjor emërimin e Bernard Dostit në vend të Mynyr Konit pas pezullimit.

Në një reagim në rrjetet sociale ish-deputeti i kujton ministres së Arsimit, Besa Shahini ligjin, që nuk e parashikon këtë zëvendësim të përkohshëm nga ministrja, por me anë të zgjedhjeve.

Reagimi:

A DI SHQIP MINISTRJA E ARSIMIT?!

Rama me ministren e tij profane, marrin kontrollin e Universitetit të Tiranës me dhunë, jashtë çdo ligji e Kushtetute.

Në një akt të paprecedent antikushtetues dhe antiligjor, Ministrja e arsimit, Shahini pezullon e shkarkon, Rektorin e UT.

Në të njëjtin urdhër bakalli, ka komanduar Rektorin e ri.

Nenet që i referohet urdhëri, nuk i japin asaj tagër ligjor për të dy vendimet.

Por siç duket Ministrja ka shumë probleme me kuptimin e shqipes.

Jo vetëm.

Ka probleme dhe me kuptimin e rolit që ka.

Sipas nenit 39, pika 10, të cituar në Urdhër, Ministrja i propozon shkarkimin e Rektorit, Presidentit.

Në rast mosshprehje nga ana e tij, për një muaj shpall zgjedhjet.

Këtë e thotë neni 39/10, troç e shqip shqip.

Pra, Ligji nuk parashikon asnjë komandim dhe asnjë ekzekutim shkarkimi, pa fjalën e Presidentit.

Por Shahini ecën në gjurmët e urdhërat e Ramës.

E të dy përfitojnë nga mungesa e Gjykatës Kushtetuese.

I duket Ligji si letra e munguar higjenike e Ministrisë së Arsimit.

Por, së shpejti do përfundojnë vetë si të tillë!

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 11:57

Anëtari i Këshillit Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, Arben Malaj, e cilësoi politike kërkesën për shkarkim nga një grup deputetësh socialistë.

Postuar: 17/07/2019 - 11:49

Ish-deputeti i LSI, Petrit Vasili ka komentuar thirrjen e presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi so

Postuar: 17/07/2019 - 10:49

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me situatën politike, pas një dite tejet intensive

Postuar: 17/07/2019 - 10:38

Ish ministri Saimir Tahiri ka dalë në një deklaratë për mediat  pas shtyrjes së seancës gjyq

Postuar: 17/07/2019 - 10:28

Menjëherë pas shtyrjes së seancës gjyqësore nga Krimet e Rënda, ish-ministri Saimir Tahiri në një

Postuar: 17/07/2019 - 10:23

Ditën e sotme po zhvillohet seanca te Gjykata e Krimeve të Rënda për ish-ministrin e Brendshëm Sa

Postuar: 17/07/2019 - 10:19

Partia Socialiste ka marrë një nismë me firmat e 28 deputetëve për të shkarkuar Arben Malajn si a