Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Djali i Remzi Hoxhës apel shtetit për të zbardhur vrasjen e të atit, ish-prokurori i çështjes zbulon si u bllokuan hetimet

Postuar: 23/10/2019 - 08:21

Ish- presidenti Sali Berisha, është akuzuar nga familja e Remzi Hoxhës si urdhëruesi i zhdukjes së biznesmenit. Djali i tij Ardiani e lidh këtë akuzë me takimet e përfolura Berisha-Millosheviç-Gligorov dhe Gazidede-Arkan. “Si duket Berisha dhe Gazidede kanë menduar që babi im është ndonjë person që i ka përcjellë se çfarë po bëjnë nga aktivitetin e tyre, dhe i ka ndjekur”, flet për “Top Story” Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhës. “Kërkonim informacion, por në gjithë institucionet ishte e pamundur me çarë, ne s’kishim asnjë përkrahje në kuptimin me mjete ndihmëse, thjesht si prokuror bëja shkresa, shko kërko një dokument: skam, përgjigjet ishin negative skanë dhënë asnjë informacion, d.m.th nuk kemi dijeni, të gjitha strukturat e shtetit, nuk kemi dijeni”, tregon Brahim Lahi, ish- prokuror i çështjes. Prova deçizive që kishin prokurorët aso kohe ishte targa TR 2449 C, e mjetit Fiat Tipo me të cilin u rrëmbye Remziu. Komisariati numër 3 dhe prokuroria çuan disa kërkesa për vërtetimin e targës nga Drejtoria Rrugore, por asnjëherë nuk morën përgjigje. Madje, ditën e ngjarjes, shoferi Shpëtim Pasholli ishte urdhëruar ti hiqte targat mjetit “Fiat Tipo”. Në këto kushte, dosja u arkivua. Hetimet rinisën në 22 Janar të vitit 1996. “Ne kërkuam atëherë se kujt i përket kjo targë, shërbimi rrugor thoshte që nuk është i regjistruar, ndërsa na erdhi një konfirmim pastaj që kjo targë është blerë nga SHIK-u dhe ishte fatura e blerjes që kishte paguar SHIK”, tregon Brahim Lahi, ish- prokuror i çështjes. Zhdukja e Remzi Hoxhës, ka një proces juridik dhe disa të pandehur, por drejtësi nuk pati kurrë. Kjo çështje është përdorur shpesh si një gur i fortë politik. “I bëj thirrje e prokurorisë por edhe Edi Ramës, të tregojë të paktën vullnet se unë e them publikisht, mendoj se edhe Edi Rama nuk do ti shkojë deri në fund që edhe Sali Berisha mos ti shkojë punëve tjera deri në fund, rasti i babit tim përdoret si xhoker politik”, thotë Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhës, sipas “TCH”. Familja e Remziut, është e gatshme ti falë ata që e zhdukën, por kushti është një dhe i vetëm. “Të paktën eshtrat ti gjejmë të bëjmë një varr, nuk na ka interesuar a dënohen këta persona a nuk dënohen”, thotë Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhës. Ku mund të jetë zhdukur trupi i Remziut? Kërkime me mjete speciale janë bërë ndër vite te mali me Gropa, në zona malore në Skrapar, Vlorë e në veri të vendit, por pa rezultat. “Ka versione që thotë jo i kanë zhduk eshtrat me kimikale, por ne besojmë që janë të varrosur, eshtrat janë në Vain”, thotë Ardian Hoxha, djali i Remzi Hoxhës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 13/11/2019 - 23:59

Ish-kreu i Aleancës Kuqezi Kreshnik Spahiu me anë të një postimi në Facebook ka reaguar lidhur me ngërçin e krijuar me Gjykatën Kushtetuese.

Postuar: 13/11/2019 - 23:54

Avokati Spartak Ngjela ka qenë këtë javë i ftuar në emisionin ‘Soiree’ me Jonida Sheh

Postuar: 13/11/2019 - 23:48

Kryetari i ri i Delegacionit të Parlamentit Europian në komitetin e Stabilizim Asocimit  BE-

Postuar: 13/11/2019 - 23:00

Emërimi sot pasdite i Marsida Xhaferllarit nga Presidenti Ilir Meta si anëtare e Gjykatës Kushtet

Postuar: 13/11/2019 - 22:52

Analisti Skënder Minxhozi i ftuar në emisionin “Real Story” u shpreh se Arta Marku ka

Postuar: 13/11/2019 - 22:41

Ish-deputeti i PD-së Edi Paloka ka ironizuar gazetarin Sokol Balla, se dëmi më i madh që Rama u k

Postuar: 13/11/2019 - 22:22

 Presidenti Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme Marsida Xhaferllarin anëtare të Gjykatës Ku