Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Do gjejmë të gjitha format e mënyrat për të larguar Ramën”, ish zv/ministri reagon për datën e 13 Tetorit: Kryeministri ka braktisjen e socialistëve

Postuar: 18/07/2019 - 15:42

Ish zv/ministri i Ekonomisë, Eno Bozdo, ka komentuar datën e dekretuar nga presidenti Ilir Meta, si datë për zgjedhjet vendore.

I ftuar në emisionin ‘Opinion’ në Neës 24, Bozdo tha se 30 qershori vërtetoi se me Ramën Kryeministër nuk mund të ketë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Për sa i përket 13 tetorit, Bozdo u shpreh se opozita është dakord me çdo datë, mjafton të plotësohen standardet.

“13 tetori është datë po jo standard, jemi dakord me cdo datë që plotëson standardin. Këtë kërkesë e kemi shpallur që në protestën e 16 shkurtit. Pas 30 qershorit, justifikimi pse demokratët kërkojnë si kusht largimin e Ramës është më i fortë se kurrë. KQZ është komisioni që në 4 dalje publike shpalli 4 pjesëmarrje të ndryshme, ende nuk ka dalë me tabelë zyrtare të rezultateve. Ne do të shkojmë në zgjedhje nëse plotësohen kushtet, me rëndësi janë kushtet. Ne do ta largojmë Edi Ramën, me të gjitha format e mënyrat. Në 30 qershor pati votime por jo zgjedhje. Ishin votime, edhe ato të manipuluara. Për ne efekti është nul, 30 qershori për ne nuk ekziston, vërtetoi edhe një herë se sa herë zotëria menaxhon zgjedhje fut duart në to.” u shpreh Bozdo.

Ai foli gjithashtu edhe për pjesëmarrjen e pretenduar me 30 qershor, duke thënë se pikërisht këtu nis manipulimi nga KQZ.

“PD nuk ishte ajo që kishte garë me veten, atë e shpalli kryeministri. Pjesëmarrja ka qenë deri në 16 % shifrat i kanë nxjerrë 23% që këtu nis manipulimi i madh. Një gjë është e sigurtë, 30 qershori pati refuzimin më të madh të Ramës. Për sa kohë nuk ishim në garë, e për sa kohë Basha bëri thirrje për bojkot, 85% zgjodhën të mos shkojnë, për arsye nga më të ndryshimet. Ai refuzimin kërkoi refuzimin mori, opozita ka detyrë që të gjithë refuzimin ta kthejë në votë për të. Edi Rama ka braktisjen e socialistëve të zhgënjyer me zgjedhje normale do shihen nëse janë mbështetësit tanë”, deklaroi Bozdo.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 24/08/2019 - 13:23

Që pas marrjes së detyrës si kryebashkiak i Lezhës, Pjerin Ndreu, ka nisur punën në terren për pastrimin e vendit.

Postuar: 24/08/2019 - 13:17

Ish- anëtari i Këshillit Kombëtar të PD, Edvin Kulluri, është treguar shumë kritik lidhur me qënd

Postuar: 24/08/2019 - 13:01

“Bankers Petroleum” nuk do paguajë gjobën e rëndë prej 104 milionë lekësh.

Postuar: 24/08/2019 - 12:25

Ambasadori i ri i Gjermanisë në Tiranë, Peter Zingraf, i cili mori zyrtarisht detyrën pak ditë më

Postuar: 24/08/2019 - 11:41

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një tjetër lajm të mirë, sa i takon projekteve për rrugët në vend.

Postuar: 24/08/2019 - 10:21

Numri dy i qeverisë, zv.kryeministri Erion Braçe reagon ashpër pas shkrumbimit të malit të Shëngj