Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Do japë dorëheqjen muajin e ardhshëm nëse negociatat nuk hapen? Kryeministri Rama jep përgjigjen e prerë

Postuar: 16/09/2019 - 22:55

Kryeministri Edi Rama ka mohuar se do të japë dorëheqjen nëse negociatat me Bashkimin Europian nuk hapen.

I pyetur në një intervistë televizive nëse do të dorëheqjet nëse negociatat nuk hapen, kreu i qeverisë la të kuptohet se kjo nuk do të ndodhë. .

Nëse negociatat nuk hapen pavarësisht se siç thoni ju kujt është një vendim i brendshëm i shteteve anëtare të be, kjo ka qenë një sfidë e juaja. Nëse s’përmbushet do jepni dorëheqjen?

Pyetjes, Rama iu përgjigj:

“Së pari është një sfidë e gjithë shqiptarëve të cilën natyrshëm unë e kam marrë përsipër pasi jam zgjedhur për ta përfaqësuar Shqipërinë dhe për të luftuar për të gjitha sfidat e Shqipërisë. Ne e kemi bërë detyrën tonë të shtëpisë në aspektin teknik. Në aspektin politik po bëjmë gjithçka mundemi, nuk e kemi ndihmuar këtë kauzë me ç’ka ka ndodhur në 6 muajt e parë të vitit, kjo s’ka asnjë dyshim, por kemi arritur të bëjmë një kthese të rëndësishme pas 30 qershorit e në vazhdim falë kontakteve të vazhdueshme dhe një pune intensive që po bëjmë në nivelin politik. Vendimi tanimë lidhet shumë më tepër me atë ç’ka vendet anëtare konsiderojnë të mundshme në kuadrin e interesave të tyre në radhë të parë dhe kjo është legjitime, sesa me atë ç’ka Shqipëria meriton pa kushte”.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 19/10/2019 - 09:51

Ende pa u mbushur 24 orë nga konferenca e përbashkët me kryeministrin Edi Rama pas refuzimit të negociatave nga Bashkimi Europian, ministër i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka njoftuar një tjetër konferencë për mediat.

Postuar: 19/10/2019 - 09:23

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar  për vendimin e BE  për të mos hapur negociatat

Postuar: 19/10/2019 - 09:20

Ngritja e Prokurorisë së Posaçme Antikorrupsion pritet të sjellë goditje në radhët e të korruptua

Postuar: 19/10/2019 - 09:11

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte pritet që t’i propozojë Bashkimit Evropian të marrë

Postuar: 19/10/2019 - 09:05

Këshilli i Bashkimit Europian ka vendosur sërish kundër Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Postuar: 19/10/2019 - 09:02

Deputetja Rudina Hajari ka reaguar përmes një postimi në Twitter për mos-hapjen e negociatave nga

Postuar: 19/10/2019 - 08:35

DW: Pas shpresave tё mёdha, erdhi njё zhgёnjim i madh pёr Maqedoninё e Veriut dhe Shqiprёinё.