Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

"Do ketë veprime destabilizuese", trondit ish-ambasadori shqiptar, vjen paralajmërimi i frikshëm: Politikanët të kenë kujdes...

Postuar: 13/11/2019 - 21:59

Ish-ambasadori i Kosovës në Austri, Sabri Kiçmari tha se politikanët e Shqipërisë dhe të Kosovës duhet të jenë të kujdesshëm sepse politika ruse do të depërtojë dhe të bëjë veprime destabilizuese në rajonin tonë.

“Këtu është edhe droja ime. Nëse i analizoni me kujdes veprimet e politikës serbe, në njërën anë ato e kanë përplot të mbushur fjalorin e tyre politik dhe diplomatik me BE-në. Në anën tjetër organizojnë ushtrime ushtarake me Rusinë dhe Bjellorusinë. Kanë hapur një qendër spiunazhi në Nish që mbështetet nga federata ruse dhe monitoron zhvillimet në rajonin tonë. Në këtë kontekst Vuçiç po operon në një akord me politikën e jashtme ruse dhe politika shqiptare edhe e Shqipërisë edhe e Kosovës duhet ta kenë në vëmendje këtë fakt, sepse politika ruse do të depërtojë dhe të bëjë veprime destabilizuese në rajonin tonë. Kanë ndodhur raste konkrete në veriun e Kosovës, edhe në Mal të Zi, e Maqedoni. Është një linjë vepruese e cila në prapaskenë druaj se ka qëllim të destabilizojë rajonin dhe ne duhet të jemi të kujdesshëm për këtë”, tha Kiçmari në Ora News.

 

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 14/12/2019 - 17:01

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një takim me banorët e Laçit është njohur me ankesat e  tyre, të cilët i kanë thënë se qeveria dhe bashkia, i kanë lënë pa strehim, pa ndihma dhe pa bonus qeraje.

Postuar: 14/12/2019 - 14:54

Nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka reaguar pas urdhër-ndalimeve në Durrës.

Postuar: 14/12/2019 - 14:01

"Një këshillë e vlefshme që duhet dëgjuar!" Kështu shkruan Presidenti Ilir Meta, i cili

Postuar: 14/12/2019 - 13:35

Mazhoranca pritet të shtojë masat izoluese ndaj presidentit Ilir Meta.

Postuar: 14/12/2019 - 13:25

Gjatë një inspektimi që kryeministri Edi Rama ka bërë në disa pallate të pabanueshme, ka parë dis