Lajme të tjera
BREAKING NEWS

Paketa e Biznesit në mbështetje të çdo biznesi shqiptar

Paketa e Biznesit në mbështetje të çdo biznesi shqiptar
x

Politike

“Do kthehemi në shina”, Presidenti Meta nuk iu ndahet mesazheve kërcënuese: Populli po i kupton pasojat që sjell dhunimi i Kushtetutës!

“Do kthehemi në shina”, Presidenti Meta nuk iu ndahet mesazheve

Presidenti Ilir Meta ka përkujtuar ditëlindjen e shkrimtarit dhe politikanit të shquar Sabri Godo.

Duke renditur virtytet dhe cilësitë e tij, Meta shprehet se Godo qëndroi gjithmonë në anën e duhur të historisë. Më tej, Meta shkruan se pas dy dekadash populli po e kupton se sa e rëndësishme është mbrojtja e kushtetutës dhe çfarë pasojash sjell dhunimi i saj.

"Sot është ditëlindja e shkrimtarit dhe politikanit të shquar, Sabri Godo. Na mungojnë sot në veçanti urtësia, toleranca dhe largpamësia e Tij. Gjithmonë qëndroi në anën e duhur të historisë dhe mbrojtjes të interesave kombëtare.

Dha një kontribut madhor në mbrojtje te demokracisë dhe Republikës përmes rolit të Tij krucial si Bashkëkryetar i Komisionit për Kushtetutën që u votua me Referendum në Nëntor 1998. Pas dy dekadash populli ynë po e kupton se sa e rëndësishme është mbrojtja e Kushtetutës dhe se cilat janë pasojat që sjell dhunimi i saj. Rivendosja e themeleve të demokracisë, të shtetit të së drejtës dhe Llogaridhënies është detyrimi ndaj së ardhmes europiane të vendit por edhe i nderimit të veprës dhe kontributeve të gjithë personaliteteve që do të kishin dashur sot ta shihnin në progres vendin e tyre. Do kthehemi në shina!" shkruan Meta.

Më të lexuarat