BREAKING NEWS

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë nga shtëpia/ Bora Zemani reagon për herë të parë për Donaldin dhe bën deklaratën që askush nuk e priste: Ju lutem qetësohuni!

Pas zhurmës së madhe mediatike aktori kërkon të dalë
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën epidemiologjike në vend: Një viktimë në 24 orët e fundit, ja sa infektime janë regjistruar

Ministria e Shëndetësisë informon mbi situatën
x
BREAKING NEWS

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh çmimin marramendës që kushton: 15 mijë dollarë vetëm në një orë për të udhëtuar. Lëviz me flatra...

“Avioni privat i Ramës”, Basha publikon foton dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur mëshirë/ Arrestohet djali i humoristit të njohur shqiptar. Zbardhet ngjarja

I futet me grushta policëve të “Shqiponjave” pa pasur
x
BREAKING NEWS

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon ambasadorja Yuri Kim dhe jep mesazhin e fortë

Zgjidhen anëtarët e rinj të KED për vitin 2022, reagon
x
BREAKING NEWS

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do të përballen me reshje masive dhe rrufe gjatë fundjavës. Ja kur pritet më e keqja

Pritet ciklon? Po vjen nga veriu! Harta, të gjithë qytetet që do
x
BREAKING NEWS

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm, ndërron jetë drejtori i këtij gjimnazi në Shqipëri (EMRI)

Lajm i trishtë! Luftoi një muaj me virusin e rrezikshëm,
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët për të nisur protestat pas 11 dhjetorit, tubime para Kryeministrisë dhe selisë së PD

Sali Berisha përgatitet për trazira, mobilizon të vetët
x

Politike

“Do të kemi më shumë të varfër dhe biznese që kërkojnë ndihmë”, Arben Malaj: Arsyeja pse është marrë borxhi

“Do të kemi më shumë të varfër dhe biznese

Për ish-ministrin e Financave Arben Malaj Shqipëria po merr borxh pa sqaruar se përse po merret. Malaj tha se qeveria ka ulur kredibilitetin e saj publik duke e manipuluar atë.

Sipas tij nuk mund të merret borxh për të mbështetur PPP-të që sipas tij qeveria duhet t’i ndalë.

Më tej ai tha se rritja ekonomike me borxhe do të krijojë varfëri.

“Ne po marrim borxh pa sqaruar se pse po merret. Paratë që janë dhënë në Konferencën e Donatorëve ka mashtrim publik. Shifra reale që është premtuar nuk është ajo. Qëllimisht janë ngatërruar shifrat. Qeveria ka manipuluar opinionin publik. Krizat menaxhohen me kredibilitet publik dhe jo me mashtrime. Qeveria ka ulur kredibilitetin e saj publik. Ne marrim borxh me norma luhatëse. Po lajmërohet se për shkak të rritjes në inflacionit qeveritë rrisin kostot e parasë. Këshilla që i është dhënë qeverisë është hiqni dorë nga PPP-të dhe fokusohuni tek mbrojtja sociale. Sa vite ka që hidhen para në Rrugën e Qukësit? Nuk ka përfitime ekonomike. Shqipëria mund të marrë Eurobond. Borxhi që është marrë është për të mbështetur PPP-të. Rritja ekonomike me borxhe krijon varfëri. Nuk të rritet ekonomia duke marrë borxh, por reforma strukturore, me çfarë efiçense i përdor. Ministrja nuk mund të ketë buzëgaz duke marrë borxh. Do të kemi më shumë për varfër, më shumë biznese që kërkojnë ndihmë. Rritja e borxheve për të larë borxhe do të ketë pasoja. Nuk mund të qeveriste me mentalit titist. Vizion është kur merr përgjegjësi për veten. Kjo është të qeverisësh me madhështi mbi marketingun për vetveten.

Ti thuash popullit që përgatituni për krizën dhe thua se në Mars do të hedhim 2 satelitë. Tregu ka para, puna është kosto. Bankën Botërore, BE, FMN-në nuk i dëgjoi, kë do të dëgjojmë ne? Nuk ta fal njeri borxhin sot”- tha ai në Frontline.