BREAKING NEWS

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me Shqipërinë

Parlamenti zviceran miraton marrëveshjen e rëndësishme me
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë të DASH

Çfarë po ndodh? Kreu i SPAK takim me zyrtarët e lartë
x
BREAKING NEWS

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e rëndësishëm Rezart Taçin

Nën hetim për pastrim parash, Gjykata e Posaçme merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë! Shënoi emrin te rekordmenët e katërkëndëshit në botë, ndahet nga jeta parakohe legjenda e portës shqiptare (Emri+Foto)

E TRISHTË/ Humbje e madhe për futbollin e vendit tonë!
x
BREAKING NEWS

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon çastet pas goditjes së Berishës: U bllokuam, patëm...

"Frika më e madhe ishte kur...", drejtori i kabinetit tregon
x
BREAKING NEWS

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të dashurën 19-vjeçare, merret vendimi i fundit për të riun shqiptar

Tensione me familjarët! Vrau me plumb në kokë të
x
BREAKING NEWS

I vranë shokun! Qëlloi me armë makinën e autorëve, arrestohet i riu i shpallur në kërkim (EMRI)

I vranë shokun! Qëlloi me armë makinën e autorëve,
x
BREAKING NEWS

"O mjeran, mund ta vrasësh...", Sali Berisha me tone të ashpra drejt Ramës: Po ushtron gjenocid mbi shqiptarët

"O mjeran, mund ta vrasësh...", Sali Berisha me tone të
x

Politike

“Do të kemi në qiell një kryeinspektoriat pa parti”/ Rama gati të lëshojë dronët dhe satelitët në qiell: Për ata që na kanë përqeshur...

“Do të kemi në qiell një kryeinspektoriat pa parti”/

Ditën e sotme u nënshkrua Kontrata e Shërbimit Satelitor në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë për monitorimin me teknologji të avancuar të territorit të Republikës së Shqipërisë, ndërmjet Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile dhe Operatorit “Satellogic USA Inc.

Kështu, sigurohet përdorimi ekskluziv i 2 satelitëve, për një periudhë 3-vjeçare, duke garantuar monitorimin e të gjithë territorit, zhvillimin e kapaciteteve teknike e profesionale për përdorimin e këtij shërbimi.

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës u shpreh: “Zgjidhja që vjen nga ky vendim i sotëm është një zgjidhje e cila i jep përgjigje përfundimtare pyetjes: Po si nuk i patë? Nuk është detyra ime funksionale të shoh kate edhe pse të gjithë jemi mësuar që t’i ndjekim këto procese. Por, është nga ana tjetër e pamundur të vazhdojmë të mbetemi pre e boshllëqeve të një procesi shtetndërtim dhe krijimit të një tërësie institucionesh të cilat për të funksionuar si një makineri e verbër, pa emër, por vetëm me forcën e ligjit, duan kohën e tyre. Atëherë për të gjithë ata që na kanë përqeshur, janë skërmitur për satelitët. Sot, lajmi është që ne do të kemi një kryeinspektorit në qiell, i cili nuk ka emër të përveçëm, i cili nuk ka kushërinj, i cili nuk ka parti, dhe i cili ka një sy që i sheh të gjithë.”

“Me satelitet nuk do ketë me mundësi të ndërtohen kate pa leje, pa u vënë re, në momentin që sapo nisin, sepse satelitët kanë kapacitetin të shohin çdo volum të ngritur mbi sipërfaqen e tokës. Me një sakatuesi që mblidhet në një perimetër prej 70 cm. Pra, në rast se këtu do të kishim qiellin e hapur dhe jo tavanin, ky perimetër këtu është një perimetër i kapshëm nga satelitët.” shtoi Kryeministri Rama.

Më të lexuarat