Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Dogjën” mandatin, por ja sa do të paguhen ish-deputetët e opozitës

Postuar: 25/03/2019 - 19:36

Deputetët të cilët dogjën mandatin do të vazhdojnë të paguhen sërish, edhe pse nuk do të paraqiten më në Kuvend.
 
Ligji u njeh atyre një trajtim financiar i cili vazhdon deri në 3 vite më pas.
 
Sekretari i përgjithshëm i Kuvendit ka njoftuar deputetët për përfitimet e tyre pas lënies së mandatit.
 
Për aq kohë sa kanë qëndruar si deputetë, ata do të shpërblehen me dy paga dhe gjysmë page për çdo muaj.
 
Ata që e kishin për herë të parë mandatin do të marrin rroga deri në 18 muaj, ndërsa të tjerët që kanë më shumë se 1 mandat, trajtimi financiar shkon deri në 3 vjet.
 
Edhe gjatë periudhës që opozita bojkotoi parlamentin, deputetët merrnin gjysmë page për çdo muaj.
 
Opozita tashmë e ka zhvendosur aksionin politikë në rrugë dhe ka zhvilluar një sërë protestash.
 
Ndërkohë në Parlament ka nisur të formohet një qeveri e re, me deputetë nga PD dhe LSI, të cilët nuk kanë pranuar të djegin mandatin.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 17/07/2019 - 12:45

Me anë të një statusi në rrjetet sociale këtë herë Maliqi ka bërë një krahasim midis dy qeverive, asaj që drejtohej nga ish-kryeministri Sali Berisha në periudhën 2005-2013 dhe asaj që drejtohet prej rreth 6 vitesh ng

Postuar: 17/07/2019 - 12:35

Presidenti i Republikës ka bërë sot propozimin e tretë për kryetar të KLSH-së.

Postuar: 17/07/2019 - 12:34

Bllokohet hoteli  në pronësi të ish-deputetit dhe kryetarit të PD-së në Elbasan, Aurel Bylyk

Postuar: 17/07/2019 - 11:57

Anëtari i Këshillit Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë, Arben Malaj, e cilësoi politike kërkesën p

Postuar: 17/07/2019 - 11:49

Ish-deputeti i LSI, Petrit Vasili ka komentuar thirrjen e presidentit Ilir Meta, i cili kërkoi so

Postuar: 17/07/2019 - 10:49

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish lidhur me situatën politike, pas një dite tejet intensive

Postuar: 17/07/2019 - 10:38

Ish ministri Saimir Tahiri ka dalë në një deklaratë për mediat  pas shtyrjes së seancës gjyq