BREAKING NEWS

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa raste të reja kemi në 24 orët e fundit

Ministria del me bilancin zyrtar/ Si u zgjerua harta e koronavirusit, ja sa
x

Politike

DOKUMENTI/ Kjo është marrëveshja për Reformën Zgjedhore që firmosën palët mbrëmjen e sotme

DOKUMENTI/ Kjo është marrëveshja për Reformën Zgjedhore

Pas takimit rreth 1 orë e 30 minuta, palët politike kanë arritur marrëveshjen për sa i përket administrimit zgjedhor duke u dakordësuar kështu për pikën e vetme ku nuk kishin gjetur konsensus për Reformën Zgjedhore.

Mësohet se komisionet Politike do të vijojnë të jenë siç kanë qenë edhe në dy zgjedhjet e ardhshme, ato parlamentare dhe ato lokale. Në përfundim të mbledhjes që ka zgjatur rreth 1 orë e 30 minuta, përfaqësuesit e opozitës, Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili thanë se PS tentoi që të kapte komisionet zgjedhore, por pasi nuk ia dolën, u tërhoqën.

Të pranishëm ishin edhe ambasadorët që kanë luajtur një rol kyç për këtë reformë. Bëhet fjalë për ambasadoren e SHBA-së, Yuri Kim, ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca, ambasadorin e Britanisë së Madhe, Dunan Norman e ndërsa i pranishëm në mbledhjen e sotme është edhe ambasadori i OSBE-së, Bernd Borchardt.

Ndërkohë, paralelisht me mbledhjen e Këshillit Politik, Lulzim Basha mbledh aleatët në selinë blu. Në takim marrin pjesë Monika Kryemadhi, Fatmir Mediu, Nard Ndoka dhe Shpëtim Idrizi.

DOKUMENTI/ Kjo është marrëveshja për Reformën Zgjedhore

DOKUMENTI/ Kjo është marrëveshja për Reformën Zgjedhore

Më të lexuarat