BREAKING NEWS

Klodiana Lala jep detaje nga shpërthimi me tritol në banesën e Armand Dukës: Një luftë e hapur me Veliajn

Klodiana Lala jep detaje nga shpërthimi me tritol në banesën e
x
BREAKING NEWS

Shpërthimi në banesën e Armand Dukës, vjen reagimi i parë nga Basha

Shpërthimi në banesën e Armand Dukës, vjen reagimi i
x
BREAKING NEWS

Shtëpisë së Armando Dukës i vihet tritoli, Erion Veliaj: Lëri këto filma tani

Shtëpisë së Armando Dukës i vihet tritoli, Erion Veliaj:
x
BREAKING NEWS

Shpërthim me tritol në shtëpinë e Armando Dukës

Shpërthim me tritol në shtëpinë e Armando Dukës
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta plas deklaratën e fortë, zbulon problemin e madh që ka me ligjin Lulzim Basha: Kjo është arsyeja që ai sot i mban ison “Gruas se Bilalit”

Ilir Meta plas deklaratën e fortë, zbulon problemin e madh që ka
x
BREAKING NEWS

U bë president nga socialistët, a është penduar Ilir Meta? Ja si përgjigjet Presidenti

U bë president nga socialistët, a është penduar Ilir Meta?
x
BREAKING NEWS

Përplasja me politikën, sulmohet faqja zyrtare e Federatës Shqiptare të Futbollit

Përplasja me politikën, sulmohet faqja zyrtare e Federatës
x
BREAKING NEWS

Veliaj kërcënon Dukën me SPAK? Reagon për herë të parë Arben Kraja

Veliaj kërcënon Dukën me SPAK? Reagon për herë të
x

Politike

“Domosdoshmëri për pastrimin e sistemit të drejtësisë nga prokurorët dhe gjykatësit e korruptuar”, Taulant Balla reagon ‘flakë për flakë’ për projektligjin që PS dorëzoi sot në Kuvend

“Domosdoshmëri për pastrimin e sistemit të

Partia Socialiste depozitoi sot në Kuvend projektligjin për zgjatjen e vettingut deri në dhjetor 2024. Pas kësaj nisme e të PS-së, ka ardhur reagimi i Taulant Ballës.

Përmes një pronocimi për mediat Balla theksoi se kjo periudhë është e mjaftueshme për të përmbyllur gjithë procesin.

"Dje grupi parlamentar i PS ka marrë vendimin për të depozituar në kuvendin e Shqipërisë nismën e një grupi prej me shume se 1/5 e anëtarë të Kuvendit të Shqipërisë për të filluar një procedure te ndryshimit të kushtetutës me qëllim që t'i hapim rruge zgjatjes se mandatit te komisionit te pavarur te kualifikimit dhe te komisionarëve publik si niveli i parë i procesit të vetingut duke e shtyre procesin e vetingut pra nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit deri me 31.12.2024, duke shtuar edhe 30 muaj të tjerë të cilët besoj se janë të mjaftueshme për ta përmbyllur procesin e vetingut. Ashtu sikurse tha edhe kryetari i PS sot pas mbledhjes se kryesisë se PS, kjo është një vijueshmëri e reformës në drejtësi, një çështje sa teknike aq edhe shumë e rëndësishme sepse ruajtje e të njëjtit standard në procesin e vetingut për të vazhduar pastrimin e sistemit të drejtësisë nga ata gjyqtarë apo prokurorë të cilët nuk justifikojnë dot pasurinë e tyre dhe nuk kane përgatitjen e duhur profesionale ose për pastërtinë e figurës se tyre, dhe zbulimi i çdo lloj lidhje kriminale. Vijimi i procesit të vetingut më të njëjtin standard që është vijuar deri me tani është domosdoshmëri tek e cila në partitë politike duhet të qëndrojnë larg sepse themeli i reformës në drejtësi ka qenë pikërisht heqja e çdo lloj ndikimi që vinte nga partitë politike", ka thënë Balla nga Fieri.