Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Donald Tusk në Tiranë, Rama: Jemi në fazë të re, më e vështira në rrugën drejt BE

Postuar: 24/04/2018 - 13:37

Presidentin e Këshillit Europian, Donald Tusk u prit sot nga Kryeministri Edi Rama në një vizitë në Tranë. Gjatë një konference të përbashkët për mediat, Rama e cilësoi Tusk mikun e shqiptarëve. Mes të tjerash ai nënvizoi faktin se Shqipëria është në një fazë të re, më të vështirën në rrugën drejt BE.

“Tusk ka mbështetur integrimin e Shqipërisë në BE. Gjatë takimit u ndalëm edhe tek elementët kyç të procesit dhe tek një nga elementët kyç siç është reforma në drejtësi, dhe procesi i vettingut. Presidenti Tusk ka patur gjithmonë fjalët e duhura për ne, ka qenë një inkurajues i vazhdueshëm për Shqipërinë. Shqiptarët presin me padurim integrimin. Sfidat kapërcehen përmes ndërveprimit. Integrimi në BE kërkon sakrifica dhe durim”, u shpreh kryeministri Rama.

Vizita e Tusk në Tiranë është në kuadrin e një turi tre ditor që Presidenti i Këshillit Europian do të zhvillojë në vendet e Ballkanit Perëndimor. Qëllimi i vizitës është përgatitjet e samitit BE-Ballkan që do të mbahet në Sofje më 17 maj. Kujtojmë se Këshilli i Europës, do të vendosë në qershor lidhur me rekomandimin e Shqipërisë për hapjen e negociatave me BE-në.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 
Total votes: 14

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 15/12/2018 - 11:51

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste ka ironizuar zhvillimet e punimeve të Kuvendit Kombëtar të PD-së ditën  e sotme, duke publikuar një video tallëse në rrjetet sociale.

Postuar: 15/12/2018 - 11:46

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish lidhur me protestën e studentëve dhe kërkesat e tyre.

Postuar: 15/12/2018 - 11:42

Kryedemokrati Lulzim Basha në fjalën e tij nga Kuvendi i PD-së, ka theksuar se është koha e ndr

Postuar: 15/12/2018 - 11:38

Me thirrjet “nuk jemi lodhur”, studentët po protestojnë përpara Kryeministrisë në dit

Postuar: 15/12/2018 - 11:36

Ka filluar mbledhja e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike për votimin e  Këshillit të

Postuar: 15/12/2018 - 11:32

Taulant Muka ka reaguar pas një shkrimi që u përhap gjerësisht në rrjet ku ai akuzohej se kisht

Postuar: 15/12/2018 - 11:14

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, z.