BREAKING NEWS

Fatos Klosi dhe Petro Koçi: DASH goditje nën brez armiqve të reformës në drejtësi, Meta-Berisha dyshja më e shqetësuar

Fatos Klosi dhe Petro Koçi: DASH goditje nën brez armiqve të
x

Politike

“Dosja e të akuzuarve si një libër satirik”, kryeministri Rama nxjerr detajet për ekzekutimin e 4 protestuesve në 21 Janar: Ka dy persona të evidentuar! Ja çfarë thuhet në të!

“Dosja e të akuzuarve si një libër satirik”,

Kryeministri Edi Rama në një konferencë për mediat për vrasjen në bulevard të Hekuran Dedë, Ziver Veizit, Faik Myrtajt e Aleks Nikatj ka thënë se sot është një ditë reflektimi në rrugën e reformimit të sistemit të drejtësisë.

Rama më tej ka thënë se procesi i formatimit të sistemit në Drejtësi po vijon dhe shpresa nuk duhet humbur. Ai ka shtuar se nëse duhet të shohim dosjen e personave të akuzuar për 21 Janarin, sipas tij mund të mendohet se në fakt janë faqet e një libri satirik.

“Dy persona të evidentuar si persona që kanë qëlluar, që kanë vrarë konsiderohen nga Gjykata si dy individë që nuk kanë bashkëpunuar me njëri-tjetrin, nuk e njihini asnjërin prej viktimave dhe s’kanë pasur bashkëpunim me persona të tretë dhe e thotë Gjykata e Apelit. Dhe nuk e thotë me fjalë e thotë që këta persona nuk kanë dashur të vrasin, por nga vetëbesimi kanë krijuar viktima. Njësoj si terroristët që nuk njohin viktimat kur vënë një bombë në një stacion, njësoj si terroristët nuk bashkëpunojnë me palë të treta.

Ky është absurdi i jetës reale të organizmit dhe sistemit të drejtësisë me të cilën ne përballmi, që përpiqen të cojnë përpara deri në fund atë pjesë që na takon.” ka thënë Rama ndër të tjera.

Sipas Ramës duke cituar gjykatën, këta persona nuk kanë dashur të vrasin por kanë krijuar viktima.

“Njësoj si terroristët që vënë bomba dhe nuk i njohin viktimat” ka deklaruar Rama.

Më tej ai e ka cilësuar si absurd dhe si jetë reale e sistemit të drejtësisë që po përballet qeveria në pozicionin që i takon. Ai ka shtuar se po përpiqen të gjitha strukturat për të çuar para sistemin e Drejtësisë.

“Vettingu është filtri që pastron prurjet në sistemi. Është pastruar nga kanceri që degradoi sistemin duke degraduar organizmin e shtetit. Do jetë faza tjetër e sistemit të pastruar nga kanceri që do të realizojë atë që njerëzit presin me padurim. Goditjen e të gjithë atyre që morën peng drejtësinë dhe e bënë vendin tonë ku e drejta shitej e blihej.” ka thënë Rama.

Më të lexuarat