BREAKING NEWS

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/ Gazetarja zbardh detaje nga takimi në Bruksel mes deputetëve të Shqipërisë dhe atyre të PE

“Për herë të parë kemi një komunikim...”/
x
BREAKING NEWS

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia e gruas shtatzënë që u vra nga burri para maternitetit

“Dy plumba në gjoks, një në kokë”, del autopsia
x
BREAKING NEWS

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr vendimin e fundit drastik: Askush në Tiranë!

Samiti i BE-së dhe Ballkani Perëndimor, Vuçiç merr
x
BREAKING NEWS

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës: Është përfaqësuesi më i zi i mafies shqiptare, do u tregojmë liderëve europianë se...

Samiti i 6 dhjetorit/ Berisha hedh akuza të rënda ndaj Ramës:
x
BREAKING NEWS

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga spitali për të blerë bukë dhe...

Rrëqeth dëshmitarja e viktimës 35-vjeçare: Doli nga
x
BREAKING NEWS

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta njohë Kosovën, ja cilat janë qëllimet e qeverisë

Shkrimtari serb habit me deklaratën: Serbia nuk ka ku shkon, do ta
x
BREAKING NEWS

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e konsiderueshme droge gati për shitje, zbardhen detajet e fundit nga operacioni

Policia aksion ‘blic’ në Librazhd, sekuestrohet një sasi e
x
BREAKING NEWS

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para maternitetit? Gjinekologu zbulon të vërtetën

A mund të shpëtohej foshnja e 35-vjeçares që u vra para
x

Politike

Dosja Meta, drejtoresha e Autoritetit të Dosjeve zbardh detaje të reja: Ne vetë nuk kemi bërë hetim, por...

Dosja Meta, drejtoresha e Autoritetit të Dosjeve zbardh detaje të

Genta Sula, drejtore e Autoritetit të Dosjeve ka folur lidhur me betejën ligjore që ka nisur me ish-presidentin Ilir Meta. Në një intervistë për emisionin "Now", Genta Sula tha se dosja thjesht është lexuar ashtu siç është, por nuk është hetuar. Ndaj nuk e përjashton mundësinë që Meta të mos jetë, ashtu siç pretendohej bashkëpunëtor i ish-sigurimit të shtetit.

“Me ish-presidentin Meta kemi pasur bashkëpunim institucional. Ne nuk e dimë nëse ka qenë apo jo bashkëpunëtor i Sigurimit, nuk e përjashtojmë. Ne vetë nuk kemi bërë hetim. Në çdo dokument të SHI,"-tha ajo.

Kreu i Partisë së Lirisë paditi në Strukturën e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të organizuar dhe Prokurorinë e Tiranës Autoritetin e Dosjeve. Kjo lëvizje nga Meta erdhi pas disa javësh pasi Autoriteti i Dosjeve informoi Kuvendin se ish-presidenti ishte zbuluar pas një denoncimi se ishte pjesë e strukturave të ish-sigurimit të Shtetit. Autoriteti kërkoi ndryshimin e ligjit aktual për verifikimin e zyrtarëve që marrin poste publike duke i shpëtuar "skanimit" përmes certifikatave të komisioneve Mezini-Bezhani, ndërsa Meta mohoi menjëherë përfshirjen e tij. Qytetari Filip Talo, mohoi që të ishte spiunuar nga Meta, por për socialistët kazuzi "I.M" ka shërbyer si frymëzim për një ligj të posaçëm që i ndalon kandidimin në zgjedhje bashkëpunëtorëve të Sigurimit dhe të shpallurve non-grata.

Më të lexuarat