BREAKING NEWS

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush 'fshihet' pas kompanisë 'Eagle Hills'

Aksionerë serbë në Portin e Durrësit? Alabbar zbulon se kush
x
BREAKING NEWS

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk 'hesht' më dhe e tregon hapur: Në Francë, Gjermani apo në Angli...

Pse vendosi të investojë në Shqipëri? Alabbar nuk
x
BREAKING NEWS

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën reagimin e fortë pas debateve për Portin e Durrësit

"Qesharake, me një kërkim në...", Alabbar bën
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i Azerbajxhanit njofton vendimin e minutës së fundit

Vetëm pak ditë pas vizitës në Tiranë, Presidenti i
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e rëndësishëm dhe zbardh detajet e fundit

Çfarë po ndodh? Ministria del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit rreth të miturës (FOTO-EMRI)

Zhduket papritur 14 vjeçarja shqiptare në Greqi, detajet e fundit
x
BREAKING NEWS

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy efektivët e arrestuar nga policia (FOTO)

Grabisnin me dhunë të rinjtë që konsumonin kanabis, ja dy
x
BREAKING NEWS

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush janë 10 shqiptarët e arrestuar në Greqi (EMRAT+FOTO)

Pjesë e bandës famëkeqe të ‘Eskos’, ja kush
x

Politike

"Drejtësi jo vetëm për të pasurit dhe të fuqishmit", Yuri Kim reagon pas takimit me krerët e komisionit të Ekonomisë

"Drejtësi jo vetëm për të pasurit dhe të

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka zbuluar detaje nga takimi me krerët e komisionit të Ekonomisë dhe Financave, Eduart Shalsi dhe Sorina Koti.

Përmes një postimi në Twitter, Kim shprehet që reforma në drejtësi luan rol kyç, në tërheqjen e investitorëve amerikanë në Shqipëri.

Më tej, ajo thekson se biznesmenët e huaj dhe kryesisht ata amerikanë kanë nevojë të jenë të bindur që do marrin drejtësinë e merituar nga gjykatat në Shqipëri, në çdo rast.

“Falë kreut të Komisionit të Ekonomisë dhe Financave, Eduart Shalsi dhe deputetës Sorina Koti pata mundësinë të dëgjoj për prioritetin e komisionit dhe diskutimet sesi të rrisim investimet në Shqipëri. E qartë, rregulla racionale (përfshirë në pronë), procedura transparente, gjyqe të pastra janë nevojë për të tërhequr më shumë përfitime në njerëz. Investitorët kanë nevojë të dinë që në çdo rast, gjyqet në Shqipëri do të bëjnë një gjykim bazuar në ligje, jo në bazë të frikës apo favoreve.

Kjo është lidhja mes reformës në drejtësi dhe biznes. Reforma në drejtësi nuk është vetëm për drejtësinë, është dhe për prosperitetin e shumë shqiptarëve. Është për çdokënd, jo vetëm për të pasurit dhe të fuqishmit, të kenë një mundësi t të drejtë për të përmirësuar jetën dhe të ardhmen e fëmijëve të tyre.”, shkruan ambasadorja Kim në Twitter.

 

Më të lexuarat