BREAKING NEWS

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me marrëveshjen e detit me Greqinë

Ilir Meta plas bombën: Basha ka bërë dopio lojë me
x
BREAKING NEWS

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i pashmangshëm për dy arsye të rëndësishme

Basha flet për përjashtimin e Berishës: Një vendim i
x
BREAKING NEWS

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta jap kur të...

30 qershori legjitim, Meta: Vendimin për zgjedhjet në 6 bashki do ta
x
BREAKING NEWS

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit duhet të dorëzoni këto dokumente

Blendi Gonxhe del me njoftimin e rëndësishëm: Para 31 dhjetorit
x
BREAKING NEWS

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për pensionistët për vitet 2022-2024

Rama jep lajmin fantastik, zbulon shumën e lekëve bonus për
x
BREAKING NEWS

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë: Në 24 orët e fundit ka humbur jetën 3 qytetarë në Shqipëri

Rritet numri i rasteve të reja, Ministria e Shëndetësisë:
x
BREAKING NEWS

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u bënë shkak, si e vrau 20-vjeçari ish-deputetin, cili ishte roli i bashkëpunëtorit në atentat

Detaje të reja nga ekzekutimi i Pashko Ujkës/ 30 mijë euro u
x
BREAKING NEWS

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo Tabakut, zbardhet vendimi

Mbyllen hetimet, SPAK i jep goditjen e fundit Enkelejda Hoxhës dhe Aldo
x

Politike

Dritan Shano flet për çështjen e inceneratorëve: ‘Patatja e nxehtë’ në duart e qeverisë

Dritan Shano flet për çështjen e inceneratorëve:

‘Çështjen e inceneratorëve’, eksperti i ekonomisë, Dritan Shano e ka konsideruar si ‘pataten e nxehtë’ në duart e qeverisë.

Shano tha se, për këtë çështje ka një raport të KLSH i cili tregon se nuk është zbatuar ligji për arritjen e këtyre projekteve në asnjë moment.

Gjithashtu Shano ftoi komisionin hetimor parlamentar që u miratua së fundmi që të hetojë të gjitha kontratat PPP.

Shano: Qasja për ta futur këtë veprim për ruajtjen e mjedisit dhe pastrimin e qyteteve është iniciativë e PS. Inceneratorët është një skemë që përdoret njësoj për të gjitha PPP. Kjo qeveri nuk do ndalojë në çdo ide për të paketuar paratë e buxhetit në pak duar. Natyrisht që inceneratorët janë patatja e nxehtë në duart e qeverisë. Tashmë ka një komision parlamentar. Mendoj që ky precipitim I situatës të çojë në nxjerrjen e procedurave jo transparente të ndjekura për inceneratorët. Komisionit të iniciuar nga opozita do t’i kërkoja që të mos ndalej tek inceneratorët pasi të gjitha PPP duhen trajtuar në të njëjtën formë. Të gjitha PPP duhet të jenë objekt i një hetimi parlamentar. Për inceneratorët ka një kontroll të shkëlqyer të KLSH. Ai tregon se asgjë nuk përputhet dhe çdo gjë është bërë duke mos respektuar ligjin.