BREAKING NEWS

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon bisedën e ‘frikshme’: Funeral falas dhe mbi 1 milion lekë nëse e regjistron vdekjen me COVID-19

“Po e ndaj me ju këtë ngjarje shokuese”, Sazan Guri zbulon
x

Politike

Dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin? Ministri austriak cakton afatin kohor dhe iu bën thirrje krerëve të BE: Duhet të sigurohemi që...

Dritë jeshile për Tiranën dhe Shkupin? Ministri austriak cakton

Ministri i Jashtëm i Austrisë Alexander Schallenberg, është shprehur qartë se duhet të çelen negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut sa më shpejt të jetë e mundur.

Schallenberg, ka thënë se shpresa e shumë liderëve europianë është që BE në mars ose prill të 2020, të japë dritën jeshile për fillimin e negociatave për anëtarësimin në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Ne duam të sigurohemi që vitin tjetër në mars ose prill, të ketë një dritë jeshile nga krerët e BE për Tiranën dhe Shkupin’’, shpjegoi Schallenberg duke shpresuar se Brukseli do të zhvillojë një metodë të re për ecjen përpara të reformave në këto vende.

“Procesi i zgjerimit është mjeti më i mirë që ne kemi për integrimin e Ballkanit Perëndimor, dhe duke hequr dorë vullnetarisht do të ishte e paarsyeshme”, ka shtuar ministri austriak.