BREAKING NEWS

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i pajetë në malin e Moravës, dyshimet e para

E rëndë në Korçë! 27-vjeçari gjendet i
x
BREAKING NEWS

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me paralajmërimin e fortë: Do thyejmë lidhjet e...

Shpallen ‘non-grata’ nga SHBA 16 zyrtarë, Antony Blinken del me
x
BREAKING NEWS

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do të ndodhë nesër: SHBA do tregojë forcën ndaj këtij politikani shqiptar

Escobar vjen në Tiranë, Spartak Ngjela zbulon se çfarë do
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA për të luftuar korrupsionin: Me urdhër ekzekutiv të Biden...

Yuri Kim jep detaje të reja për planin strategjik të SHBA
x
BREAKING NEWS

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e zezë’ edhe 2 persona të tjerë, zbardhet për çfarë akuzohen (EMRAT)

SHBA bën goditjen e radhës, fut në ‘listën e
x
BREAKING NEWS

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”, Spartak Ngjela flet me emra dhe paralajmëron fundin e ‘frikshëm’ për këta 2 politikanë shqiptarë: Ky është fakt!

“Janë të dy të rrezikuar nga politika amerikane”,
x
BREAKING NEWS

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit të Covid: Mbi 5000 pacientë aktiv në vend, ja sa janë infektuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë zyrtarizon të dhënat e fundit
x
BREAKING NEWS

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u ndëshkuar”/Çfarë po paralajmëron? Ambasadorja Yuri Kim shpërndan mesazhin e rëndësishëm

“Të ndalojmë të korruptuarit të veprojnë pa u
x

Politike

“Duhet të gjejmë gjuhën e përbashkët me PS-në”, deputeti i PD-së: Kush janë dy problematikat gjatë procesit zgjedhor

“Duhet të gjejmë gjuhën e përbashkët me

Deputeti i Partisë Demokratike, Dashnor Sula komentoi ndryshimet Kushtetuese dhe propozimet e opozitës për të ndryshuar kodin zgjedhor në mënyrë që qytetarët sipas tij të jenë më të përfaqësuar në zgjedhjet e ardhshme.

Gjatë fjalës së tij, Sula shpreson që draft projektligji i mazhorancës i dorëzuar në kryesinë e Kuvendit shpreson që të gjejë dakordësinë edhe të mazhorancës dhe të votohet për ndryshimet e nevojshme në Kushtetutë.

Sula evidentoi 2 problemet që hasin shqiptarët gjatë procesit të votimi duke vendosur theksin tek ndikimi i votuesve nga të fortët dhe pushteti ndaj administratës.

“PD kanë hartuar këtë draft projektligj që ja kanë paraqitur mazhorancës dhe është dorëzuar ngë kryesinë e Kuvendin e Shqipërisë dhe kam besimin që të pranohet nga mazhoranca dhe për të pasur një produkt final që do ti shërbejë qytetarëve. Ne si mazhorancë jemi të hapur për të diskutuar draftin dhe ta përmirësojmë nëse ka ndonjë teknikë por është e rëndësishme që të bien dakord parimisht që është është e nnevojshme dukje filluar nga vetingu i politikanëve, reforma zgjedhore, ndarja territoriale dhe sigurisht ka probleme të mëdha sa i përket pushtetit lokal.

Kushtetuta është miratuar në 1998 koha evolon dhe ka nevojë për të pasur ndryshime sa më pak ndërhyrje në Kushtetutë aq më mirë është por nëse duhet të ejteë e nevojshme duhet bërë. Shpreh keqardhjen që për herë të parë që nga vitet 90′ ndryshimet Kushtetuese janë bërë gjithmonë me konsensus pavarësisht debateve midis opozitës dhe mazhorancës por në fund kanë patur një produkt i cili është arritur nga kompromisi. Por fatkeqësisht në 30 korrik2020 në mënyrë të njëanshme të bërë nga zoti Rama patën ndryshime në Kushtetuese e cila u bë atëherë për të ndryshuar dhe prishur kodin zgjedhor me të vetmin qëllim që Ramës i interesonte për vitin 2021. Ne kemi propozuar që të zhbëhen ndryshimet e 30 korrikut në 2020 dhe jemi të hapur për cdo ndryshim në kodin zgjedhor.

Fatkeqësisht marrëveshja e 5 qershorit u porish në mënyrë të njëanshme nga Rama por ne duhet të shikojmë përpara që të përmirësojmë situatën zgjedhore dhe qytetarët mos kenë probleme. Shikoni Kosovën bën zgjedhje shumë më të mira se Shqipëria, shikoni në zgjedhjet e fundit, nuk pati probleme, as konflikte, nuk pati mosnjohje të fituesve. Por tregoi një emancipim si shoqëri dhe klasa politike. Dy janë problemet që krijohen gjatë zgjedhjeve: Së pari, intimidimi i votuesve, bandat ndikojnë në zonat rurale duke bërë presione dhe së dyti është ndërhyrja e fortë që bën pushteti duke indimiduar punonjësit e administratës duke përdorur të gjitha asetet si shtet për të prodhuar një rezultat në favor të tij“, u shpreh Sula në një intervistë televizive. 

Më të lexuarat