BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x
BREAKING NEWS

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e fortë dhe i bën thirrje policisë

Katër vrasje në 24 orë, ish-prokurori plas deklaratën e
x

Politike

“Duhet të ketë vija të kuqe”, Xhaçka thirrje urgjente deputetëve të Kuvendit: Disa ngjarje s’mund të përdoren për agjenda politike

“Duhet të ketë vija të kuqe”, Xhaçka thirrje

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta xhaçka i ka bërë thirrje deputetëve të opozitës që mos e përdorin gjenocidin në Srebrenicë si një çështje për interesa politike. Sipas saj, kjo masakër meriton vetëm respekt.

Xhaçka: Dua t’i përgëzoj kolegët për këtë nismë, për të shpallur 11 korrikun ditën e përkujtimit të këtij gjenocidi. Në politikë duhet të ketë disa vija të kuqe, duhet të ketë disa ngjarje që nuk duhet të përdoren dhe të keqpërdoren në emër të agjendave politike. Gjenocidi në Srebrenicë është një nga ato ngjarje që meriton nga ne respektin më të plotë dhe jo abuzim për qëllime politike. Shqipëria ka mbajtur një qëndrim parimor për këtë krim të tmerrshëm ku mijëra burra dhe djem u vranë në mënyrën më makabre, jo se ishin fajtorë por për shkak të identitetit të tyre. Nuk është hera e parë që e dënojmë këtë masakër. Besojmë që këto krime duhen dënuar sepse duke mos i dënuar rrezikojmë përsëritjen e tyre në të ardhmen. Por besojmë  që duhen dënuar sepse nëse nuk dënohen rajoni nuk do njohë kurrë harmoni dhe bashkëpunim.

Xhaçka i bëri thirrje deputetëve që të votojnë së bashku propozimin për ta miratuar rezolutën në respekt të viktimave.

Më të lexuarat