BREAKING NEWS

“Elsën e ‘dogjën’ në Romë”/ Frrok Çupi zbardh zhvillimet më të fundit për ngjarjen që bëri bujë: Ja VENDIMI i Gjykatës së Romës për Elsa Lilën. Ky është lajmi, por askush nuk e publikon

“Elsën e ‘dogjën’ në Romë”/ Frrok
x
BREAKING NEWS

“Nuredin Dumani vriste për... ”, Sali Berisha plas deklaratën 'bombë'

“Nuredin Dumani vriste për... ”, Sali Berisha plas
x
BREAKING NEWS

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen ‘diagnozën’ e krizës brenda PD-së dhe bën deklaratën e fortë

“Janë dy ‘sëmundje’”, Sali Berisha gjen
x
BREAKING NEWS

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc Çapja, Klodiana Lala zbulon çfarë i pret 14 të rrezikshmit e shpallur në kërkim: Pas një muaji do të...

Operacioni ‘Plumbi i artë’/ Nga Talo Çela te Florenc
x
BREAKING NEWS

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi Kodheli jep lajmin fantastik, merr postin e rëndësishëm në Asamblenë e NATO-s

"Ndodh për herë të parë"/ Ish-ministrja Mimi
x
BREAKING NEWS

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët “përpijnë” tregun e fruta-perimeve në Tiranë, shikoni pamjet çfarë po ndodh mes dy pallateve. Reagon Policia

Zjarri 'gjigand' në kryeqytet/ Flakët
x
BREAKING NEWS

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive tronditëse të Dumanit dhe Hoxhajt, SPAK shpall në kërkim ndërkombëtar 14 ‘bosët’ e njohur, shkresat i përcillen Interpolit

Emrat e tyre dolën në krime të rënda pas dëshmive
x
BREAKING NEWS

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e fortë: Maskara...

Zhvillimet e fundit politike, reagon Artan Hoxha dhe lëshon komentin e
x

Politike

Duka: Jam kundër presidentit antikomunist dhe apolitik, të mbledhim 20 firma deputetësh nga e gjithë opozita për 1 kandidat të përbashkët

Duka: Jam kundër presidentit antikomunist dhe apolitik, të mbledhim 20

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste dhe deputeti i opozitës, Agron Duka u shpreh pesimist që opozita të dërgojë kandidatët për president në seancën plenare të së hënës për shkak të mosmarrëveshjeve brenda Parisë Demokratike dhe përjashtimit për negociata të Grupit të Rithemelimit nga PS. Sipas Dukës, drafti i propozuar nga Alibeaj për kreun e ri të shtetit ka gjasa të mos pranohet nga mazhoranca. Ai u shpreh kundër kriterit të PD zyrtare që presidenti i ri të jetë jokomunist dhe apolitik. “Nuk është lakuar asnjë emër. Alibeaj ka bërë një draft që ndoshta nuk aprovohet nga mazhoranca dhe nuk pranon të bëjë takime. Negociata janë gjysmake. Puna ka ngelur te partitë e vogla që besoj se nuk do zgjidhin ndonjë gjë. Ajo që kërkon Alibeaj që presidenti të jetë antikomunist, për mua nuk qëndron. Nuk besoj se mazhoranca duke qenë se është parti e majtë që ka simpatizantë që ideologjikisht janë komunistë, të mund të pranojë një gjë të tillë. Nuk jam dakord që të mos jetë politik, s’ka asgjë të keqe që të jetë një njeri me background politik, i cili tashmë mund të mos jetë në politikë aktive dhe është në fund të ciklit të tij politik. Duka jep si alternativë të fundit që opozita të propozojë një kandidat për president duke kapërcyer përplasjen brenda PD nëpërmjet marrjes së 20 firmave nga deputetët e PD zyrtare, “Foltores”, pjesës asnjëanëse të saj dhe partive opozitare PR, PDIU dhe PAA. “Na ngelet të nxjerrim ndonjë emër, të bëjmë një përpjekje të fundit. Ndoshta është rruga e vetme që të marrim firma nga gjithë këto grupe të opozitës. Mund të ishte një konsensus brenda opozitës. Në mënyra të tjera nuk mund ta bëjmë këtë punë. Mund të marrim aprovim për një emër nga disa deputetë. Mund të jetë një përpjekje e fundit. Duhet të marrim një iniciativë të shpërndarë në mënyrë normale; të marrim firmat e 20 personave, të tentojmë të kalojmë një president që tenton të jetë mbi palët, por që vjen nga e djathta”, përfundoi Agron Duka.

Më të lexuarat