BREAKING NEWS

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora

Përballja me Covid-19, ministrja Manastirliu jep lajmin entuziast nga Vlora
x

Politike

Dy gjykatëse për një karrige! Nis Kuvendi me seancën e jashtëzakonshme për dekretin e Presidentit, Balla tregon tentativën e rrezikshme të Metës: Kundërshtar i madh i Gjykatës Kushtetuese

Dy gjykatëse për një karrige!  Nis Kuvendi me seancën e

Kuvendi i Shqipërisë ka përgatitur një projekt-rezolutë që ka nisur të diskutojë dhe pritet që të miratohet këtë të premte në seancën e jashtëzakonshme që ka nisur lidhur për të zgjidhur ngërçin në Gjykatën Kushtetuese.

Në projekt-rezolutën që është miratuar pas mbledhjes së konferencës së Kryetarëve, Kuvendi akuzon Presidentin Ilir Meta se ka tejkaluar kompetencat me vendimin për emërimin e Marsida Xhaferllarit si anëtare në Gjykatën Kushtetuese, pasi në vendin e saj ishte emëruar automatikisht Arta Vorpsi, pasi kreu i shtetit nuk e ushtroi të drejtën për të zgjedhur nga lista e KED-së. Kuvendi i Shqipërisë u drejtohet të gjitha institucioneve që të mos e zbatojnë dekretin e Presidentit për dekretimin e Xhaferllarit.

Balla: Shqipëria ndodhet në mënyrë të padrejtë për shkak të një akti antikushtetues të presidentit përballë një krize që synon të deligjitimojë Gjykatën Kushtetuese.

Ne kemi detyrimin për të gjetur zgjidhjen.

Ajo që nuk mund të parashikonin ishte se edhe pse me kompetenca të tilla dhe me pushtet honorifik, ka tentativa për të bllokuar dhe nxitur një krizë kushtetuese.

Ky president do të mbahet mend gjatë për shkak se doli dhe u vetë tregua si kundërshtari më i madh i gjykatës kushtetuese. Në thelb duke simuluar një krizë kushtetuese po pengon vakancat në Gjykatën Kushtetuese.

 

Më të lexuarat