BREAKING NEWS

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e kupolës së Policisë së Shtetit për vitin 2022, nga Muhamet Rrumbullaku, Neritan Nallbati, Rebani Jaupi, te Altin Qato dhe Edmond Rizai, ja kush është drejtuesi më i pasur dhe më i varfër...

Shqipëria zien nga përgjimet e “SKY”, zbardhet pasuria e
x
BREAKING NEWS

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si ushtar të Shkëlzen Berishës në demontimin e armëve në Gërdec, SPAK e merr për herë të parë sot në pyetje

Ja si e tradhtoi sekretarja Aldo Bumçin, implikoi direkt ish-ministrin si
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i shiti demokratët tek “kasapi” Ilir Meta, Evi Kokalari zbardh prapaskenat e bujshme dhe i kërkon deputetit të njohur të bëjë kujdes nga sulmet e Rithemelimit

Sali Berisha krijoi “Foltoren” për hallin e tij personal dhe i
x
BREAKING NEWS

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri çmimi i naftës ngelet në stratosferë edhe pse në bursat ndërkombëtare është ulur me 7 dollarë vlera e fuçisë së “arit të zi”, ekspertët ngrenë alarmin

Nuk ka fund batërdia ndaj qytetarëve, në Shqipëri
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do shkojë drejt prangave ish-kryeministri dhe çfarë prapaskenash fshihen pas daljes së Argitës në skenë

Frrok Çupi: Ja pse SPAK nuk po e arreston Sali Berishën, si do
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës: Ja si i ka shpëtuar deri tani arrestimit, krimet e tij në ’97-’98, të fshehtat e vrasjes së Azem Hajdarit, planifikimi i ekzekutimit të 4 protestuesve në 21 janar dhe pse nuk do ia lërë ‘fronin’ Argi...

Fatos Klosi zbardh “dosjen e zezë” të Sali Berishës:
x
BREAKING NEWS

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me vrasësin serb Arkan, te intrigat, pazaret, sharjet, mashtrimet, krimet dhe korrupsioni i tij familjar, si i vodhi nga arka e shtetit 1.6 milion dollarë në bashkëpunim me biznesmeni...

Analisti i njohur Kastriot Aliaj demaskon Sali Berishën, nga takimet me
x
BREAKING NEWS

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga  “Sky” dhe “EncroChat”, kush janë shefat e krimeve që janë përfshirë në një vrasje të bujshme në kryeqytet, SPAK gati fletë-arrestet, paralajmërohet “shkundja” e kupolës së policisë...

Zbërthehen të tjera përgjime “bombë” nga 
x

Politike

Dyfishimi i pagave për deputetët, Anila Denaj: Rritja e rrogës mund të ndodhtë më vonë, u tentua një amendament, por nuk u realizua

Dyfishimi i pagave për deputetët, Anila Denaj: Rritja e rrogës

Deputetja socialiste, Anila Denaj është shprehur se rritja e pagave për deputetët mund të kishte ndodhur në një fazë të mëvonshme, kur paga mesatare të shkonte 900 euro. Dje, në një intervistë televizive, Denaj ka deklaruar se diskutimi i dyfishimit të pagave nuk vlen, pasi ata folën në qasjen e tyre mbajtjen e të njëjtit kriter të hierarkisë së rrogës. “U tentua një amendament, por nuk u realizua nga ana e aspektit ligjor që kjo rritje të ndodhte ndoshta më vonë, kur e gjitha të ishte konsoliduar këtu jam dakord. Diskutimi i dyfishimit nuk vlen në raport me faktin që deputetët e rritën dyfish për vete. Do i qëndroja logjikës që nëse duhet bërë, duhet bërë kur paga mesatare të shkojë dhe të konfirmohet se është 900 euro, pasi i gjithë ligji në frymë nuk mund të ketë rolin e deputetit vetëm dhe pagën e tij, janë 39 miliardë lekë, ku pjesa e deputetëve është diku tek 1.8 mln euro dhe pjesa tjetër për administratën. Rritja e pagës me 2 procese për administratën konsolidon një proces. U tentua një amendament, por nuk u realizua nga ana e aspektit ligjor që kjo rritje të ndodhte ndoshta më vonë, kur e gjitha të ishte konsoliduar këtu jam dakord”, deklaroi ai. Më tej Denaj ka komentuar arrestimin e kryebashkiakut të zgjedhur në zgjedhjet lokale të 14 majit në Himarë, Fredi Belerit ku tha se nëse ky i fundit ka shkelur ligjin dhe vërtetohen akuzat për blerje votash atëherë ai duhet të dënohet.“Himara nuk është zonë minoritare, por Shqipëri. Individët që vijnë nga forcat politike mund të jenë përfaqësues të minoritetit dhe përballen me ligjin kur kanë procese të jashtëligjshme. Nëse Beleri është kapur në flagrancë dhe vërtetohet, ka shkelur ligjin. Nuk lidhet nëse është kryetar i zgjedhur me votë, por shkelja e ligjit do dënonte njësoj si qytetar i thjeshtë dhe kryebashkiakët. Arrestimi sipas opozitës është politik, por ka pasur reagime dhe nga Greqia. A lidhet ky arrestim me prapavijë politike? Ne të gjithë duhet të presim SPAK të flasë, nuk dua të bëj mbrojtje dhe ti përgjigjem opozitës. Do flas pasi të reagojnë organet kompetente, të njëjtën gjë duhet të bënin dhe palët”, nënvizoi Denaj.

Më të lexuarat