BREAKING NEWS

Kryeministri Rama sulmon ashpër Bashën nga Kongresi i PS: Je kundërshtari më i ulët ...

Kryeministri Rama sulmon ashpër Bashën nga Kongresi i PS: Je
x

Politike

“Dyshohej për një puç”, Bamir Topi rrëfen prapaskenat tronditëse të ‘21 janarit’: Kush ishte diplomati që ndërhyri

“Dyshohej për një puç”, Bamir Topi rrëfen

Ish-presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi, i ftuar në emisionin, “Java” foli për 21 janarin e vitit 2011, ku shtoi se palët në atë kohë ishin në një konflikt të hapur.

Ish-presidenti ka zbuluar detaje nga ajo që ka ndodhur në atë kohë, ku u shpreh se kanë qenë ndërkombëtarët ata që ndërhynë dhe ulën tensionet, pasi vendi rrezikonte shumë.

“Pas ngjarjes së 21 Janarit palët ishin në një konflikt të hapur. Polemikat ishin jashtë çdo etike në komunikim. Në atë periudhë është ngritur një komison hetimor parlamentar për të hetuar një puç. Në këtë moment ka pasur një ndërhyrje të faktorit ndërkombëtar. Ka ardhur në atë kohë edhe ndihmës sekretari i SHBA, kanë qenë vizita që krijuan një shqetësim të madh tek ata. Duke iu rikthyer atyre momenteve, ulja e tensionit, rifillimi i funksionimit të institucioneve, erdhi si pasojë e ndërhyrjes së faktorit ndërkombëtar”, u shpreh ish-Presidenti.