BREAKING NEWS

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e ministres Koçiu për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale

Nga rritja e pagave për mjekët, tek investimet e reja, prioritetet e
x
BREAKING NEWS

Ja sa para marrin bashkitë për rritjen e pagave, zbardhet ndarja sipas njësive, 15 milionë dollarë shkojnë për vitin 2024

Ja sa para marrin bashkitë për rritjen e pagave, zbardhet ndarja sipas
x
BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x

Shëndeti

Çaj kamomili dhe livandë, kura e gjumit të patrazuar

Çaj kamomili dhe livandë, kura e gjumit të patrazuar

Lavanda ofron një sërë vlerash të rëndësishme mjekësore falë 150 përbërësve aktivë që luftojnë mikrobet, bakteret dhe radikalet e lira.

Kjo bimë ka efekt qetësues dhe shërben si anti-depresant. Bima e lavandës lufton inflamacionin dhe largon stresin.

Nëse përdoret në masazh aromaterapeutik, ajo ofron qetësim kundër dhimbjeve të lindjes, pagjumësisë dhe depresionit.

Të dhënat ku bazohet Agroweb.org tregojnë se njerëzit që janë çajin e lavandës për të paktën një filxhan në ditë, ndihen më të qetë.

Ndërkohë që nivelet e ankthit ulen, humori dhe vëmendja përmirësohet ndjeshëm.

Me këtë çaj mund të përgatisni një limonatë të shijshme me ndikim të mrekullueshëm në organizëm.

Përbërësit:

Një degës lavandë

Gjashtë limonë të qëruar dhe të shtrydhur

Një filxhan me mjaltë.

12 gota me ujë

Degë lavande për zbukurim

Përgatitja

Si fillim zieni lavandën me një filxhan çaji me ujë. Kur të shihni se janë formuar bulëza në sipërfaqen e xhezves, uleni flakën e zjarrit dhe lëreni të ziejë për 5-6 minuta.

Uji do të jetë më i përqëndruar dhe aroma e lavandës më e fortë.

Pasi çaji i lavandës të jetë ftohur vazhdoni me hapat e tjera të recetës.

Përziejini të gjithë përbërësit e lartpërmendur në një kanë dhe lëreni limonatën të ftohet në frigorifer.

Sipas dëshirës mund të përdorni edhe ujë të gazuar për të bërë një limonatë më të shijshme dhe freskuese verore.

Çaj Kamomili Dhe Lavandë

Me bimën e lavandës mund të përgatisni një çaj shumë të mirë dhe relaksues për tu shijuar përpara gjumit.

Çaji në fjalë kërkon kombinimin unik të degëzave të lavandës me çajin e kamomilit.

Përbërësit

1 filxhan me ujë

1 lugë çaji me kamomil

1 lugë çaji me mjaltë

1 lugë çaji me lavandë.

Përgatitja:

Ngroheni ujin në çajnik dhe pasi të ketë zier, shtoni kamomilin dhe lavandën.

Hiqeni çajnikun nga zjarri dhe mbajeni mbuluar për 5 minuta.

Më pas kullojeni në filxhan, shtoni mjaltin dhe përziejeni deri sa të shkrihet.

Pijeni të ngrohtë dhe bëni një gjumë të qetë.