BREAKING NEWS

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve politikë, i biri jep lajmin e hidhur: Një muaj pasi kaloi Covid-19, pësoi komplikacion të rëndë në ...

E trishtë/ Ndahet nga jeta kryetari i ish-të përndjekurve
x
BREAKING NEWS

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21 Janarin”, prova e dëshmi të reja për 4 vrasjet, Berisha pritet të merret në pyetje nga prokurorët e SPAK

Italianët marrin përsipër ekspertizën për “21
x
BREAKING NEWS

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit, aleatët i kthejnë kurrizin, foltorja kundër bashkimit me LSI për mesazhin e keq të bllokut 700 mijë euro

Fati i Berishës në duart e Ndokës për zgjedhjet e 6 marsit,
x
BREAKING NEWS

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim vizitë blic në Gjykatën e Lartë para zgjedhjes së emrave të rinj

SHBA prish planet e presidentit për të zaptuar Kushtetuesen, Yuri Kim
x
BREAKING NEWS

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim Bashën: Zgjidh o Berishën o SHBA

Ambasadorja Kim mesazh të koduar Edi Ramës pas takimit me Lulzim
x
BREAKING NEWS

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga gara kandidati i njohur, ja çfarë ka ndodhur

U propozua për 6 marsin / Sali Berishës i tërhiqet papritur nga
x
BREAKING NEWS

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet në Shqipëri, mjekja jep alarmin: Përveç variantit të ri, po qarkullon edhe...

“Bombë” infektimesh nga Omicron në këtë qytet
x
BREAKING NEWS

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të ‘Shëndetësisë’

KLSH kallëzon në SPAK 8 punonjës të
x

Politike

“Edhe pse patëm zgjedhjet me të shëmtuara në histori, janë brenda kufijve ekstrem të Kushtetutës”, Artan Hoxha: Ilir Meta është i pashkarkueshëm

“Edhe pse patëm zgjedhjet me të shëmtuara në histori,

Sipas analistit Artan Hoxha, Gjykata Kushtetuese do të transkriptojë këshillën e marrë nga Komisioni i Venecias për çështjen e Presidentit Ilir Meta dhe atë të zgjedhjeve të 30 Qershorit.

Hoxha tha se Kushtetuesja në vendimin e saj do të marrë vendimin ku në njërën anë Ilir Meta është i pashkarkueshëm dhe nga ana tjetër zgjedhjet e 30 qershorit nuk janë brenda kufijve ekstremë të Kushtetutës.

“Nga një anë presidenti i Republikës nuk është i shkarkueshëm për aktin e tij për shtyrjen e zgjedhjeve dhe nga ana tjetër zgjedhjet ashtu siç u zhvilluan nuk kanë kaluar kufirin ekstrem të Kushtetutës. Nuk pres të kemi ndonjë devijancë të çuditshme.

Janë dy çështje që kanë të bëjnë me të njëjtën ngjarje por janë me këndvështrime të ndryshme. Nuk janë gjërat kaq të prera me thikë. Gjykata Kushtetuese do të transkriptojë këshillën e Venecias me një vendim formal. Një vendim është që presidenti i Republikës nuk ka shkelur rëndë Kushtetutën dhe vendimi i Kuvendit për ta shkarkuar atë…po flasim për këtë argument. Nga ana tjetër zgjedhjet ndonëse janë më të shëmtuara në historinë e demokracisë janë zgjedhje që shkaktojnë kosto shumë të lartë megjithatë janë brenda kufijve ekstremë të Kushtetutës,” u shpreh analisti Abc Neës.

Më të lexuarat