BREAKING NEWS

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon ‘thumbin’ e fortë për përplasjen Duka-Veliaj dhe ngre dyshimet: Mund ta ketë bërë...

Paralajmëroi lëvizjen e kryeministrit Rama, Artan Hoxha lëshon
x
BREAKING NEWS

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja kontrollon makinat luksoze dhe ato me targa të huaja/ Çfarë ka ndodhur?

Aksion “blic”, Fieri në “shtetrrethim”, FNSH-ja
x
BREAKING NEWS

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen dëshmia tronditëse nga SHBA, biznesmeni i njohur shqiptar rrëfen si e shpëtoi Arben Kraja

“SHIK-u i Berishës donte të më eliminonte”/ Vjen
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e njerëzish ku dëmtohen interesat e SHBA, ai dhe Berisha i kanë sytë nga Ukraina, synojnë azil në Rusi

Frrok Çupi: Meta është interceptuar në trafiqe droge e
x
BREAKING NEWS

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike, FBI-CIA-DASH bashkëpunim me Thesarin për aferat e emrave në listën e zezë, ja raporti

Pas “non grata”-s, Berisha rrezikon sanksione ekonomike,
x
BREAKING NEWS

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet vendore, nuk ankimoi në Gjykatën Kushtetuese paligjshmërinë e 30 qershorit

PD zbardh pazaret e Ilir Metës me mazhorancën për zgjedhjet
x
BREAKING NEWS

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi të butë në Tiranë, procedurat si veprohet

Zbardhet lista, ja familjet e kualifikuara për të përfituar kredi
x
BREAKING NEWS

“Ai ka video të ngjarjeve kriminale”/ Klodiana Lala nxjerr informacionet ‘bombë’ dhe zbulon kush e ka takuar: Më erdhi me 3 makina të blinduara! Ja ku i ruan pamjet!

“Ai ka video të ngjarjeve kriminale”/ Klodiana Lala nxjerr
x

Politike

Edi Paloka zbulon bisedën me Bashën për shpalljen non grata të Berishës: Kuvendi mblidhet me 11 dhjetor

Edi Paloka zbulon bisedën me Bashën për shpalljen non grata

Kryetari i Këshillit Kombëtar ka folur lidhur me situatën e krijuar brenda PD, e cila është në prag të mbajtjes së dy Kuvendeve Kombëtar, më 11 dhjetor të thirrur nga delegatët dhe më 18 të thirrur nga kryesia e partisë.

Paloka tha në emisionin “Opinion” se delegatët që kanë firmosur formularin pas thirrjes së ish-kryeministrit Sali Berisha janë kundër Bashës, teksa la të nënkuptohej se më 11 dhjetor do të mund të votohet dhe për shkarkimin e Bashës nga drejtimi i PD.

Deputeti demokrat e cilësoi paradoks kuvendin e thirrur më 18 dhjetor dhe se Basha ka marrë vendime që kanë dëmtuar partinë.

“Statuti nuk përcakton asnjë procedurë dhe në këto kushte përfaqësuesit e firmtarëve më kërkuan që ta merrja unë përsipër këtë. Unë jam pozicionuar qartazi në krah të Berishës, por nuk kam qenë palë aktiv në foltore, as në mbledhjen e firmave dhe organizimin e saj.”

A ke biseduar me Bashën?

Absolutisht po! Arsyeja pse jam pozicionuar që në fillim krah Berishës për këtë çështje është se e kam pasur të qartë qëndrimin tim dhe me Bashën dhe fillimisht ai ka rënë dakord me mua. Që kur u shpall non grata, unë i thash Bashës në zyrën e tij se ky nuk është një akt kundër Berishës por akt politik në mbështetjet të Ramës. Kjo ka qenë bisedë e imja me Bashën dhe kemi rënë dakord që ky akt është kundër PD.

Do mblidhet Kuvendi me 11 dhjetor?

Nuk diskutohet më që do të ekzekutohet dhe ne kemi detyrimin të zbatojmë vullnetin e delegatëve. dua të përsëris që nuk ka asnjë nen në statut që të përcaktoj se si procedohet me verifikimin e firmave. Ata janë kundër Bashës.

A mund të ketë një Kuvend më 18 dhjetor?

Është paradoks. Kur janë shumica në 11 dhjetor për shkarkuar Bashën.

Ka listë delegatësh PD?

Po sigurisht që ka.

Më të lexuarat