BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit
x
BREAKING NEWS

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e rëndësishëm dhe tregon çfarë pritet: Kemi frikë nga…

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e
x
BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x

Politike

“Ekzekutimi i Pjerin Xhuvanit në Elbasan njollosi procesin zgjedhor”, Lamallari komenton ngjarjen e bujshme, zbulon masat që ka marrë Ministria e Brendshme në këto qytete problematikë

“Ekzekutimi i Pjerin Xhuvanit në Elbasan njollosi procesin

Zëvendës miniistri i Brendshëm Besford Lamallari ka folur për vrasjen e Pjerin Xhuvanit në Elbasan. Llamallari theksoi se vrasja e Xhuvanit njollosi procesin zgjedhor në vend.

“Për një muaj isha në postin e titullarit në Ministrinë e Brendshme. Detyrën e mora në kohë zgjedhjesh dhe MB është akuzuar në tërësi se përfshihet në zgjedhje, por garantoj se strukturat tona nuk kanë përfshirje të asnjë lloji. Subjektet politike vazhdojnë me akuzat, edhe pse Policia e Shtetit vlerësohet edhe nga organizmat ndërkombëtarë. Çdokush që ka diçka ndaj policisë, mund të shkojë në SHÇBA ose në Prokurori.

Ngjarja ishte kriminale në Elbasan, që për fat të keq njollosi procesin zgjedhor. Ishte reminishencë e së shkuarës, ku politika përherë ka ndërhyrë në procese zgjedhore. Ka pasur nxitje dhune, apo përdorimi i njerëzve si mish për top ose krijimi i strukturave që nuk janë normale për Shqipërinë e 2021. Elbasani ka një kriminalitet normal, diku tek 7 përqind”, tha Llamallari.

Besford Lamallari shtoi se Policia e Shtetit ka ngritur grup hetimor në qytete problematike në lidhje me krimin si Elbasani dhe Vlora.

“Grupet kriminale janë aktive brenda dhe jashtë vendit. Policia është për të garantuar siguri dhe besim tek publiku. Sot Europa po kërcënohet nga krimi i organizuar, kryesisht nga trafiku i drogës. Janë rreth 180 shtetasi të grupeve kriminale që veprojnë në BE.

Europol shprehet se lufta mes bandave të trafikut të drogës është po ashtu e madhe. Krimi i organizuar është kthyer problem jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Holandë, Itali etj. Ka edhe vrasje që lidhen me ndërveprimet e grupeve kriminale, por për çdo rast duhet hetuar deri në fund. Kemi ngritur grup hetimor në Elbasan dhe në Vlorë dhe po bashkëpunojmë me Europol”, u shpreh Lamallari.