BREAKING NEWS

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja: Fitorja e saj do të alarmojë pjesën më të madhe të Europës

Zgjedhjet në Itali - Exit Poll-et nxjerrin fituese Melonin, mediat e huaja:
x
BREAKING NEWS

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e Shëndetësisë: Ja ç'po ndodh në Shqipëri

Pandemia e Covid-19, vjen njoftimi i fundit nga Ministria e
x
BREAKING NEWS

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe shqiptarët, zbulohet plani i ri i emigracionit

Britania po 'hap dyert'! Liz Truss gëzon pa masë edhe
x
BREAKING NEWS

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike

Pas akuzave të Deizi Arapit, reagon deputeti i Partisë Demokratike
x
BREAKING NEWS

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non grata’: Ja çfarë i thashë ambasadores

Meta zbardh bisedën me Yuri Kim për Berishën ‘non
x
BREAKING NEWS

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë shumë të hapur për...

Takimi me ambasadoren Kim, Meta zbardh detajet: Patëm një bisedë
x
BREAKING NEWS

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet dëshmia tronditëse e ‘gangsteres’ nga Bilishti, Deizi Arapi: Shteti të më mbrojë, do më gjejnë në ndonjë kanal, ja me kë kam pasur konflikte

I dogjën makinën për herë të dytë/ Zbardhet
x
BREAKING NEWS

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë të riun, dyshimet e para

EMRI/ Plas sherri në Dhërmi, 46-vjeçari plagos me thikë
x

Politike

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka zhvilluar ditën e sotme një takim me strukturat e kësaj partie në Elbasan, ku ka ngritur alarmin, që sipas tij vjen pas Kukësit sa i takon situatës ekonomike dhe të ardhurave familjare në muaj.

Meta theksoi se Elbasani është i braktisur nga të gjitha perspektivat.

“Elbasani është qyteti i djepit të kulturës, i gjuhës së bukur shqipe, por edhe si një metropol zhvillimi, progresi dhe gjithëpërfshirës. Për fat të keq, Elbasani është një ndër tre katër qarqet më të mëdha të vendit, por dhe me pozitë të lakmueshme dhe me resurse ekonomike, për fat të keq është në një situatë kritike sot. Për këtë më mirë se sa kushdo tjetër flasin treguesit, ku Elbasani rezulton sot qarku më i varfër i Shqipërisë. Është qarku më skajor pas Kukësit. Është problem i madh që tregon shumë për lënien pas dore të këtij qyteti, që tregon mungesën e madhe për të rinjtë dhe të rejat, që tregon se Elbasani është i braktisur në gjithë perspektivën e vetë. Për të qenë më të saktë, në rast se Kukësi është qarku më të ardhurat më të ulëta, me 362 mijë lekë në një nivel 36% nën mesataren e republikës, Elbasani renditet i dyti me 392 mijë lekë, duke qenë 30.2% nën mesataren e vendit.”, tha Meta.