BREAKING NEWS

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të Romës: Vodhën thikat nga një restorant që të godisnin...

Gazeta italiane zbulon prapaskenat e sherrit të tifozëve të
x
BREAKING NEWS

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën mbrojtje institucionet e rëndësisë së veçantë

Vetëm pak ora para finales së Conderence League, Garda merr nën
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon shifrat, ja sa raste të reja ka pasur në 24 orë

Covid-19 në Shqipëri/ Ministria e Shëndetësisë publikon
x
BREAKING NEWS

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria, vëllai i madh në rajon! Zbulon dhuratën që i ka bërë Rama

Marrëdhëniet me NATO-n, Gjenerali amerikan: Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

“E kam të vështirë të shpreh mirënjohjen...” Rama: Do shkel protokollin, të flas në anglisht që të shmang përkthimin e keq, ndonjëherë krijon probleme mes meje dhe SHBA-së…

“E kam të vështirë të shpreh
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë detare të NATO-s në Shqipëri

Kryeministri Rama zbulon projektin e rëndësishëm: Bazë
x
BREAKING NEWS

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë pro-amerikanë”, Rama i jep medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes Publike” komandantit të NATO-s

“Shqipëria dhe shqiptarët janë shumë
x
BREAKING NEWS

Vrau 82-vjeçaren dhe e hodhi në një kazan mbeturinash, Gjykata e Fierit dënon Skënder Krasniqin, ja sa vite burg do të vuajë

Vrau 82-vjeçaren dhe e hodhi në një kazan mbeturinash, Gjykata
x

Politike

“Erdogan e do me çdo kusht miqësinë me Shqipërinë”, Spartak Ngjela zbulon arsyen dhe plas deklaratën e fortë: A do e lejojë Rama këtë?

“Erdogan e do me çdo kusht miqësinë me

Avokat Spartak Ngjela komentoi sot në emisionin ‘Pikat mbi i’, vizitën e presidentit turk Erdogan dhe investimet e tij në vendin tonë. Avokat Ngjela tha se Shqipëria nuk ka infrastrukturën e duhur për të bërë investime të mëdha.

Ngjela: Në këtë marrëdhënie të re , të miqësisë me Erdogan unë e kam goditur Ramën deri para 20 ditësh sepse nuk është shumë pro politikës amerikane. Nuk është çudi që mund ta ketë në influencën e Uashingtonit, por miqësia shqiptare –turke ekziston objektivisht , do apo jo politika. Erdogan e do me ço kusht miqësinë me Shqipërinë. Por politika është interes.

Ngjela: Unë nuk përjashtoj një kryeministër që të bëjë politikë kundrejt votimit. Ai është në votim, ai këtë e bën për vota dhe ka të drejtë sepse kështu është politika. Por a do të jetë Rama i aftë të lejojë hapjen e shkollave turke në Shqipëri? Kryeministri shqiptar meqë ka një rritje të kapitalit turk në Turqi do të kërkojë hapjen e shkollave shqipe në Turqi dhe nëse e kërkon a do e pranojë Erdogan? Nuk mundet. Asnjë kryetar shteti , asnjë kryeministër shqiptar apo sistem politik nuk është shprehur, veçse për miqësi të madhe. Gjithë politika shqiptare e ka pranuar këtë dhe Rama nuk ka si del jashtë precedentit dhe precedentin e kanë hapur të tjerët. Por në momentet që ka pasur një shtet laik, ka dalë një kryeministër i cili ka karakter fetar…Ne na konvenon që na ndihmoi në një moment të vështirë, pa interes nuk ka ndihmuar, unë thash është për vota, por nëse e ka në natyrë, bravo i qoftë. Edhe investimet turke në Serbi varen nga kapitali, Shqipëria nuk ka infrastrukturë për investime të mëdha, këtu nuk ka projekte. Edhe ato që ishin këta i kanë shkatërruar.

Më të lexuarat