BREAKING NEWS

Dosja e bujshme në SPAK, e zbulon gazetarja e njohur: Ky është kryebashkiaku që mund të “digjet” nga Rama

Dosja e bujshme në SPAK, e zbulon gazetarja e njohur: Ky është
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi përfundon në SPAK, ja pse e thirrën

Monika Kryemadhi përfundon në SPAK, ja pse e thirrën
x
BREAKING NEWS

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që mund të përmbysë rezultatin në Shkodër

"Prapaskenat" e forta nga gazetarja e njohur, zbulohet faktori që
x
BREAKING NEWS

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti që lë mandatin për t’u bërë kryebashkiak (Emri)

Zbulohet lëvizja e Ramës! Gazetarja zbardh detajet: Ja deputeti
x
BREAKING NEWS

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”, ish-deputeti plas deklaratën e fortë dhe bën denoncimin e bujshëm

“Si u vu në lëvizje SHBA nga korrupsioni i Ramës”,
x
BREAKING NEWS

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të policisë: Operacion i gabuar, ja çfarë duhej bërë

Heqja e kamerave, eksperti Karamuço zbulon gabimin e madh të
x
BREAKING NEWS

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh detajet e forta nga atentati i Ylli Brahimit: Atentatorët bllokuan valët e kamerave

"Ishte njeriu i afërt i Vis Martinajt"/ Artan Hoxha zbardh
x
BREAKING NEWS

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa reagon për korrupsionin e ish-agjentit: Ka përpjekje për të njollosur Edi Ramën në SHBA

"McGonigal i bëri të gjithë matufë", Likometa
x

Politike

Çështja e detit me Shqipërinë, kryeministri Mitsotakis zbardh detajet e fundit rreth marrëveshjes

Çështja e detit me Shqipërinë, kryeministri Mitsotakis

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka shprehur optimizëm se në muajt në vijim do të arrihet një marrëveshje me Shqipërinë në bazë të ligjit ndërkombëtar në lidhje me çështjen e detit.

Në një deklaratë për mediat nga samiti që mbahet në Tiranë mes liderëve të BE dhe Ballkanit Perëndimor, Mitsotakis tha se “jam optimist se dhe Shqipëria nga ana e saj do të bëjë pjesën e saj”.

“Në lidhje me çështjen e detit dhe referuar këtij problemi, sigurisht ne jemi duke tentuar të përfundojmë delimitmin e hapësirës detare. Ju e dini se kjo eshte nje diskutim ne vijim mes dy shteteve tona, me gjithë kompleksitetet ligjore dhe mendoj se kemi bërë progres të mirë përgjatë muajve të kaluar. 

Theksoj se nuk është një mosmarrëveshje që nuk gjen zgjidhje madje për këtë jemi duke punuar.

Duhet të theksoj se është një marrëveshje komplese por kemi bërë deri tani dy përparime të cilat do të bëhen publike.

Theksoj se mosmarrëveshja do të zgjidhet bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe në Gjykatën Ndërkomëbtare të Drejtësisë në Hagë. Jemi optimistë se Shqipëria do të bëjë pjesën e saj” u shpreh kryeministri grek.

Më të lexuarat