BREAKING NEWS

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet i vdekur i riu në Elbasan

E RËNDË/ Sapo kishte bërë vaksinën anti-COVID, gjendet
x
BREAKING NEWS

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria, sinoptikanët në Greqi tregojnë dy qytetet shqiptare që do të përjetojnë temperatura ekstreme!

Dalin pamjet! Fenomeni i rrallë drejtohet edhe për nga Shqipëria,
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit, ja çfarë po ndodh në spitale

Covid-19 në Shqipëri/ 2,643 të infektuar dhe 6 humbje jete
x
BREAKING NEWS

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë

Ndryshime të reja, ky është vendimi i fundit i qeverisë
x
BREAKING NEWS

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit

Prishja e banesave në zonën e 5 Majit, reagon Avokati i Popullit
x
BREAKING NEWS

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim Basha jep paralajmërimin e fortë

Meta caktoi datën, do futet PD në zgjedhjet në 6 bashki? Lulzim
x
BREAKING NEWS

Vjen reagimi zyrtar nga KQZ, publikon datën e zgjedhjeve të pjesshme vendore

Vjen reagimi zyrtar nga KQZ, publikon datën e zgjedhjeve të pjesshme
x
BREAKING NEWS

“Erdogan e do me çdo kusht miqësinë me Shqipërinë”, Spartak Ngjela zbulon arsyen dhe plas deklaratën e fortë: A do e lejojë Rama këtë?

“Erdogan e do me çdo kusht miqësinë me
x

Politike

Çështja e vettingut, Spiropali: Nëse përfundon brenda vitit 2022 do kemi vetëm 300 dosja të papërfunduar

Çështja e vettingut, Spiropali: Nëse përfundon brenda

“Kërkesa e Partisë Socialiste për shtyrjen e afateve të vettingut është e justifikuar dhe e domosdoshme për të përfunduar procesin e pastrimit në sistemin e drejtësisë. Kështu është shprehur ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali.

“Është domosdoshmëri që të shtyhen afatet e anëtarëve të komisioneve të vetingut që procesi të përfundojë i plotë, me integritet dhe i pacenuar. Kërkohet vijimësia e vetingut në të njëjtat terma dhe me të njëjtët komisionerë e komision kualifikimi”.

Sipas Spiropalit nëse afatet e KPK do të përfundonin në qershor 2022 do të kishim një numër shumë të lartë dosjesh të papërfunduara. Dhe kështu do të kishte cenim të integritetit dhe zvarritje, shton ajo.

“Në rast se afatet e KPK do të përfundonin në qershor 2022 do të kishim 500 dosje të përfunduara dhe 300 të papërfunduara, një numër shumë i lartë. KLGJ dhe KLP nuk e kanë objekt të punës së tyre dhe parashikohet që procesi i vetingut mund të zgjasë deri në 2026, nëse bëhet nga KLGJ e KLP dhe do të ishte zvarritje dhe cenim i integritetit gjykojmë ne. Procesi i domosdoshëm për pastrimin e sistemit të drejtësisë”.

Të pajustifikuar Spiropali quan edhe hezitimin e opozitës për zgjatjen e afateve, pasi sipas saj opozita duhet të tregojë vullnet për të përfunduar reformën në drejtësi.

“Është i pajustifikuar hezitimi i opozitës. Ne nuk i kemi 94 vota, por besojmë te vullneti i opozitës dhe dëshira e tyre për përfundimin e reformës në drejtësi. Ne nuk vendosim ultimatume, por kjo është çështje e vetëdijes politike”.