BREAKING NEWS

“Kjo është një ditë që kam dashur të vijë prej kohësh”/ Emocionohet kryeministri Rama, nderon në Kosovë akademikun shumë të njohur me “Yllin e Medaljes”: Zotni burrë, vetëdija e tij është tipar dallues!

“Kjo është një ditë që kam dashur të
x
BREAKING NEWS

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për çfarë kanë rënë dakord me Albin Kurtin: Do ndodhë në javën e fundit të nëntorit

Vizita e Ramës në Prishtinë, kryeministri zbulon për
x
BREAKING NEWS

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama mban qëndrimin e prerë për tensionet në Veri dhe jep mesazhin e fortë: E drejta është me...(VIDEO-LIVE)

“Serbia po bën manovra teatrale luftarake”, kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët, kryeministri i Kosovës mesazh të fuqishëm

Kurti me Ramën në konferencë të përbashkët,
x
BREAKING NEWS

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë Berishën drejt SPAK, gjenerali zbërthehet te amerikanët për aferën e Gërdecit

Luan Hoxha, personi kyç që rrezikon të dërgojë
x
BREAKING NEWS

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan Hoxhës në ambasadën amerikane dhe akuzat ndaj Shkëlzen Berishës

Kabllogramet e Wikileaks për Gërdecin, ja raportimet e Luan
x
BREAKING NEWS

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas epokës Merkel, ja rezultati paraprak i zgjedhjeve në Gjermani

"CDU si e paralizuar", humbje e ndjeshme për Unionin pas
x

Politike

Çështja ‘Gërdeci’/ Spartak Ngjela tregon çfarë e pret Fatmir Mediun, bën parashikimin e bujshëm: Ish-ministrat do vendosen në hetim penal për korrupsion. Ja çfarë mund të ndodhë

Çështja ‘Gërdeci’/ Spartak Ngjela tregon

Avokati Spartak Ngjela ka folur për kërkesën e SPAK për rihapje të “Çështjes së Gërdecit. Sipas Ngjelës, nëse vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë, për Gërdecin është e parashtruar, atëherë, kjo çështje nuk mund të rigjykohet. Por avokati është i mendimit, se nëse gjykimit i ka përfunduar afati, atëherë, në hetim të vendosen prokurorët që e kanë mbajtur rastin në “sirtarë”.

Aksioni që ka ndërmarrë SPAK për vendimin e Gjykatës Speciale për Fatmir Mediun, prisni ndonjë vendim?

Spartak Ngjela: Vendimi i Shkallës së Parë nëse është parashtruar, atëherë ka mbaruar. Nëse kanë gjetur një mënyrë tjetër, është tjetër problem.

Ankimimi i SPAK do të sjellë ndryshim, apo është thjesht procedurë?

Spartak Ngjela: Duhet të shohim arsyetimin e SPAK, ato thanë që është parashtruar. I parashtruar do të thotë që nëse ka kaluar vitet e caktuara dhe çështja nuk është trajtuar, nuk gjykohet më. Nëse kanë arsye tjetër, mbetet për t’u parë.

Në rast se do të ketë ndryshim çdo sjellë për ish-ministrin e Mbrojtjes>

Spartak Ngjela: Nëse parashtrimi s’është e vërtetë, duhet dënim me burg. Ajo ishte një ngjarje që trondit botën. Por këtu ishte pushteti gjyqësor i korruptuar në kohën e Saliut. Megjithatë kot shqetësohet, nëse s’del Gërdeci këta do të shkojnë të gjithë në proces penal. Të gjithë ministrat e Saliut, janë në korrupsion. E thotë Kushtetuta.

Zoti Mediu mori mandatin e deputetit, ndaj dhe pushimet hetuan. Rihapja e çështjes, marrja e mandatit a do të sillte ndikim në këtë proces, apo duhet të përshpejtohen procedurat?

Spartak Ngjela: Është hequr imuniteti, në momentet që u hoq imuniteti duhet të vazhdonte proceset penale ndaj Mediut. Pse se ka filluar prokuroria? Nëse kjo parashkruhet duhet marrë nën akuzë prokurorët që e kanë lënë në sirtar. Në rast se është parashkruar, SPAK duhet të vijojë proceset penale për Prokurorët që e kanë lënë në sirtar. Ose do të ikin Prokurorët ose Mediu.

Më të lexuarat