Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Faleminderit që keni qenë mysafirë të mirë”/ Nënshkruhet marrëveshja e rëndësishme, Rama ‘lidh besën’ me Vuçiç e Zaev në Novi Sad

Postuar: 10/10/2019 - 14:28

Kryeministri Edi Rama, Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev kanë nëshkruar në Novi Sad marrëveshjen për lëvizjen e lirë të mallrave e njerëzve.

Presidenti serb Vuçiç ka publikuar një foto ku të tre liderët kanë bashkuar duart, një shenjë simbolike e ngjashme me ‘besën’.

Zaev shfaqet i buzëqeshur, Vuçiç i relaksuar, ndërsa kryeministrin shqiptar duket sikur kjo foto e ka kapur pa mendje.

“Faleminderit që keni qenë mysafirë të mirë dhe shpresoj që mikpritja jonë të ketë qenë brenda kufijve të kënaqshëm. Ju jeni gjithmonë të mirëpritur si në shtëpinë tuaj. Ky takim ishte me shumë rëndësi për të gjithë ne!”, është shprehur Vuçiç pas takimit trepalëshe.

Tre liderët nënshkruan në Novi Sad një marrëveshje të ashtuquajtur “Shengeni ballkanik” për të mundësuar lëvizjen e lirë.

Dokumenti sipas presidentit serb, bazohet në zbatimin e katër lirive kryesore të njohura ndërkombëtarisht, të cilat promovon dhe BE, liria e lëvizjes së kapitalit, mallrave, shërbimeve dhe njerëzve.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 21/10/2019 - 23:59

Kryeministri Edi Rama ka nisur aksionin pas mos hapjes së negociatave me BE.

Postuar: 21/10/2019 - 23:52

Kreu i LZHK-së, Dashmair Shehi  tha se është i gatshëm për të hyrë në zgjedhje të parakohshm

Postuar: 21/10/2019 - 23:45

Deputeti socialist Taulant Balla tha se Partia Socialiste nuk mbron askënd, por vë drejtësinë të

Postuar: 21/10/2019 - 22:55

Deputeti socialist Taulant Balla u shpreh se Kodi i Ri Zgjedhor do të votohet deri në fund të kët

Postuar: 21/10/2019 - 22:33

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma tha se opozita ia la të gjitha pushtetet Edi Ramë

Postuar: 21/10/2019 - 22:20

Kreu i LZHK-së, Dashamir Shehi  tha se kryeministri Rama po synon që çdo pushtet ta ketë nën

Postuar: 21/10/2019 - 22:15

Gazeta prestigjioze amerikane Financial Times ka sulmuar në mënyre të ashpër vendimin e Këshillit