BREAKING NEWS

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit

Gjykata Kushtetuese merr vendimin për zgjedhjet lokale të 30 qershorit
x
BREAKING NEWS

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e rëndësishëm dhe tregon çfarë pritet: Kemi frikë nga…

A do ketë heqje totale të masave? Brataj jep informacionin e
x
BREAKING NEWS

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të Covid-19

Si asnjëherë më parë, publikohen shifrat e fundit të
x
BREAKING NEWS

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë, një tjetër shtet evropian heq të gjitha kufizimet me Shqipërinë duke filluar nga nesër

Vjen lajmi i mirë! Mund të shkoni vetëm me pasaportë,
x
BREAKING NEWS

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin

KQZ jep lajmin e keq për Lulzim Bashën dhe Monika Kryemadhin
x
BREAKING NEWS

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë

Zgjedhjet/ Gjykata Kushtetuese i jep goditjen e fortë Qeverisë
x
BREAKING NEWS

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të ashpra dhe jep ultimatumin e prerë: Çoni përpara Reformën në Drejtësi! Nëse s’tregoni guxim...

“Boll më me shtirje”/ Ambasadorja Yuri Kim flet me tone të
x
BREAKING NEWS

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/ Pritet vendimi për zgjedhjet lokale të 2019, përfaqësuesja e qeverisë kërkon pezullimin e çështjes. Cili është verdikti i Gjykatës Kushtetuese?

Debat për temat e nxehta që po zhvillohen me dyer të mbyllura/
x

Politike

Çfarë do të ndodhë nëse BE nuk ‘na hap dyert’? Rama del me mesazhin e fuqishëm: Ballkani Perëndimor ofron shanse për aktorë që s’kanë qëndrim dashamirës, ja sa rrezikon Shqipëria

Çfarë do të ndodhë nëse BE nuk ‘na hap

Në konferencën e Shtetit të Bashkimit në Firence, kryeministri Rama foli për zhvillimet e fundit politike gjatë një interviste për Euro News.

Rama ka fituar së fundmi mandatin e tij të tretë radhazi - duke thyer një rekord në shtetin e Ballkanit Perëndimor. 

Pjesë nga intervista

Oferta e Shqipërisë për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian mund të bëjë një hap përpara me konferencën e parë, për të filluar negociatat midis Shqipërisë dhe vendeve të tjera të BE - sa e rëndësishme është kjo?

"Është shumë e vështirë të thuash, është shumë e vështirë sepse na u desh ta bëjmë këtë hap disa vjet më parë dhe përsëri, përsëri dhe përsëri. Kjo nuk ndodhi për shkak të dinamikës së brendshme në Këshillin Evropian dhe shpresojmë që të jetë kështu. Kështu që nuk është e lehtë ”.

Çfarë jeni përgatitur të bëni nëse bisedimet ngecin përsëri?

"Ne nuk planifikojmë asgjë tjetër përveçse të vazhdojmë të punojmë për të, sepse për ne Evropa nuk është një destinacion politik ose objektiv. Evropa është një fe dhe askush nuk mund ta tradhtojë këtë fe në Shqipëri për shkak të faktit të thjeshtë se Evropa është një testament dhe është, në të njëjtën kohë, ajo që u detyrohemi fëmijëve tanë dhe kjo është arsyeja pse ne do të punojmë vetëm gjithnjë e më shumë e më shumë për ta bërë Shqipëria një shtet evropian me funksionim të plotë ".

Sjellja e Shqipërisë në BE ka qenë premtimi juaj kryesor politik që nga fillimi. Duke pasur parasysh gjithë këto vite që kanë kaluar, sa do të thotë anëtarësimi në BE për Shqipërinë sot?

“Kjo do të thotë gjithnjë aq sa do të thoshte që nga dita e parë. Shqiptarët nuk janë lodhur kurrë duke luftuar për të qenë pjesë e Evropës. Sigurisht, zhgënjimet kanë qenë të mëvonshme dhe Evropa nuk ka qenë e mirë në mbajtjen e premtimeve të saj.

Ne kemi bërë detyrat e shtëpisë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë sepse siç thashë, për ne Evropa është synimi ynë që nga dita e parë kur kemi dalë nga Komunizmi.

Asnjëherë nuk kemi pasur zgjedhje, të tjerët vendosën për ne dhe vendi ynë ishte në hapësira të ndryshme por jo në hapësirën që dëshironim gjithmonë, e cila është Bashkimi Evropian. ”

Me procesin e anëtarësimit në BE që zgjat më shumë se sa pritej, duket se Ballkani Perëndimor është bërë një fushë beteje edhe për fuqitë e jashtme. Cili është mendimi juaj për këtë dhe ku qëndron Shqipëria për të gjitha këto?

“Duke mos u integruar plotësisht në Bashkimin Evropian, Ballkani Perëndimor mbetet një zonë gri që ofron tërheqje dhe gjithashtu shanse për aktorët e tjerë, për aktorët e tretë që nuk kanë të njëjtin qëndrim dashamirës dhe të njëjtat vlera dhe parime që Bashkimi Evropian ofron . Dhe për Shqipërinë, unë nuk shoh ndonjë rrezik të menjëhershëm, sepse shqiptarët janë shumë fanatikë për Perëndimin dhe për Bashkimin Evropian. Vendet e tjera pak a shumë kanë shumë më tepër për t'u marrë me këto ndikime nga aktorët e tjerë. "