BREAKING NEWS

Rihapet 21 Janari, hetime ndaj Berishës për vrasjen e Aleks Nikës, Hekuran Dedës dhe 6 të plagosurve, ja provat tronditëse të policisë në prokurori

Rihapet 21 Janari, hetime ndaj Berishës për vrasjen e Aleks
x

Politike

Çfarë ndodhi? Kallëzohet në KQZ kryeministri Rama dhe deputeti Alket Hyseni

Çfarë ndodhi? Kallëzohet në KQZ kryeministri Rama dhe

Ende pak para 25 Prillit, në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kanë mbërritur disa nga qytetarë apo organizata, të cilat akuzojnë pushtetarët se po i përdorin burimet shtetërore për fushatë.

Mes të denoncuarve është dhe deputeti socialit, Alket Hyseni. Qytetari i ka vënë në dispozicion KQZ—së një foto të datës 6 janar, ku  ligjvënësi shfaqet në një takim me disa policë shteti të cilët shquhen prej uniformës që kanë veshur. Denoncues thotë:

“Asnjë pikë e legjislacionit shqiptar nuk i jep te drejte deputeteve te thërrasin ne takim e te kërkojnë llogari policisë së shtetit. Rasti konkret përbën shkelje te dispozitave ligjore dhe një sinjal negativ për zgjedhjet dhe rolin e Policisë në to, ndaj është në interesin e vetë KQZ-së te reagoje për distancimin nga praktika te tilla dhe ndalimin e tyre ne te ardhmen.”

Një kallëzim  është bërë edhe për kryeministrin Rama. Jo për ndonjë firmë të tij, por për maskën që ai mban. Denoncuesi i ka bërë KQZ-së një kolazh fotosh të kryetarit të qeverisë, i cili shfaqet në aktivitete shtetërore dhe jo partiake me maskë që shkruhet qartë PS.

“Kryeministri përdor siglën e PS ne aktivitete zyrtare shtetërore, gjë qe automatikisht e bën aktivitetin me natyre partiake. Sigla e PS është përdorur ne çdo dalje te kryeministrit ne aktivitete me fonde shtetërore, në Tiranë, Vlore, Shijak dhe Durrës”-thuhet në denoncim.

Më të lexuarat