BREAKING NEWS

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën ironinë ‘therëse’: Nuk besoj se është efekti i Benetit dhe Luizit (video)

“Sa paska ndryshuar kryeqyteti i Veriut”, Artan Hoxha bën
x
BREAKING NEWS

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja ime ka filluar t’i shqetësojë të tre

Basha takime në Kamëz: Rama-Meta-Berisha janë bashkë, dalja
x
BREAKING NEWS

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për kryetarin e ri, vjen reagimi i parë i Tabakut

PD-ja zyrtare ditën e nesërme hap garën e zgjedhjeve për
x
BREAKING NEWS

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja çfarë ndodhi në gjyqin për lirimin nga burgu të Tahirit

Zbardhen diskutimet që vendosën për fatin e ish-ministrit, ja
x
BREAKING NEWS

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme të Tahirit për të dalë ligjërisht nga burgu

Nga prangosja deri te lirimi, gazetari i njohur zbulon 3 tentativat e bujshme
x
BREAKING NEWS

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e frikshëm: Tre muajt në vijim pritet të shkojë deri në vlerën...

Euro në pikiatë, eksperti i ekonomisë jep paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt Shqipërisë, Dumani habit me deklaratën: Nuk është kompetencë e SPAK, iu takon...

‘Foleja’ e bosave të krimit/ Ekstradimet nga Dubai drejt
x
BREAKING NEWS

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez

Aksident i rëndë, plagosen dy turistë francez
x

Politike

Çfarë pritet? “Sot do publikonim fakte të reja për përfshirjen e Ramës në çështjen “McGonigal”, Salianji paralajmëron: Rama po përdor drejtësinë. Thirrja e Shkëlzen Berishës në SPAK…

Çfarë pritet? “Sot do publikonim fakte të reja për

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka deklaruar sot se opozita do të publikonte fakte për të diskutuar me mazhorancën në lidhje me akuzat për përfshirjen e kryeministrit Edi Rama në aferën e ish-zyrtarit të FBI-së Charles McGonigal që u arrestua në SHBA dhe akuzohet edhe për marrje të parave nga një shtetas shqiptaro-amerikan si dhe fshehje të takimeve me kryeministrin e Shqipërisë.

Lidhur me situatën kaotike të krijuar këtë të enjte në Kuvend, Salianji tha se ajo u bë për shkak se mazhoranca kërkon të shmangë vëmendjen nga akuzat ndaj Ramës.

Ervin Salianji: Sot mazhoranca ishte më e pacipë e paturpë. Mazhoranca nuk tentoi se nuk gjeti dot mënyrë për të shfrytëzuar përçarjen e opozitës se u bllokua seanca e nuk u lejua të bënin nga këto lojërat me opozitën.

Sot ata shkelën çdo normë të parlamentarizmit pa u skuqur fare për të shmangur debatin publik, fakte dhe fakte të tjera që do kemi kohë ti publikojmë, ne sot do i publikonim në Kuvend për të bërë debat me PS.

Sot mazhoranca iu fsheh si djalli temjanit dhe ikën me vrap. Të jepnin përgjigje si qeveria është përfshirë në afera korruptive që dëmtojnë interesat e Shqipërisë në raport me SHBA.

I pyetur në lidhje me thirrjen e Shkëlzen Berishës në SPAK, Salianji tha në një intervistë për Panorama TV:
“Institucionet e drejtësisë po përdoren nga kryeministri dhe PS, tentativë për të zhvendosur vëmendjen nga afera më e rëndë ndonjëherë e përfshirjes së kryeministrit për të korruptuar një zyrtar të lartë të FBI përmes personave të tretë.

Hetimet për Gërdecin ka pasur kohë ti bëjë prokuroria. Nuk mbeti sot, sot duhet të thërriste e tregonte pavarësi për të thërritur oligarkun rus, ortakët, kryeministrin e vendit apo këta dy persona që kanë dhënë para. Cili është burimi i parave pse shfaqen me kryeministrin herë pas herë, cila është lidhja? Sot kanë dalë foto nga takime në dreka e darka, aktakuza e SHBA që ka qenë me dhjetëra herë në takime, pra po ashtu akuza politike”, tha Salianji.