BREAKING NEWS

The tragic event in Shkodër/ New details come to light, here's who shot the 12-year-old with a firearm

The tragic event in Shkodër/ New details come to light, here's who
x
BREAKING NEWS

Serious/ The 12-year-old is killed in pairs in Shkodër, the first suspicions

Serious/ The 12-year-old is killed in pairs in Shkodër, the first
x
BREAKING NEWS

The actor and his wife fell from the 6th floor of the building in New-York/ New details are revealed, the investigations: There are some signs in the apartment

The actor and his wife fell from the 6th floor of the building in New-York/ New
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela drops the 'bomb', discovers what is keeping Berisha and Meta awake and shows the hard blow they will receive soon: Wait and see...

Spartak Ngjela drops the 'bomb', discovers what is keeping Berisha and
x
BREAKING NEWS

"We are in a battle with this government", Berisha makes a strong statement: A trawler owner smuggles oil, often meets with Rama

"We are in a battle with this government", Berisha makes a strong
x
BREAKING NEWS

The new academic year / University of Tirana gives the important announcement, this is when the high school starts (Document)

The new academic year / University of Tirana gives the important announcement,
x
BREAKING NEWS

Sad/ The well-known Albanian artist passes away

Sad/ The well-known Albanian artist passes away
x
BREAKING NEWS

"The good news came, it came...", Artan Hoxha publishes the photo that is circulating rapidly, reveals the unusual event he has faced

"The good news came, it came...", Artan Hoxha publishes the photo that
x

Politike

"Rama's fate is ...", Lorenc Vangjeli: Why did Berisha sue Blinken in the Paris Court and not Kurbin's?

"Rama's fate is ...", Lorenc Vangjeli: Why did Berisha sue

Analyst Lorenc in a long article has stated that Prime Minister Edi Rama has a great fortune that faces both Berisha and Basha.

Vangjeli further emphasized that Berisha sued Anthony Blinken in the Paris Court and not in Kurbin because the result would be the same.

Full response:

If Albania were still under communism, in all likelihood, Sali Berisha would be a member of the ALP political bureau for 25 years, while Edi Rama would be in his 17th year in prison. Ilir Meta would be the director of the artistic enterprise Migjeni, while Lulzim Basha, still without handing any hair to the grays, would be the deputy of Pandi Majko, secretary of the youth committee, despite the fact that he had been gray since his youth.

A large part of the members of the government cabinet would be eight-year school teachers waiting to be transferred to villages near the road, to return with chrome trucks to Tirana, once a month to be washed with hot water, and an impressive number of MPs yesterday and today would be in jail for stealing socialist property and smuggling. Each of them, connected in a relationship of interest even without knowing each other at all, are, together and separately, luck for each other, a fate that is completely different from what the monotonous territory of communism once prescribed for them.

Today Sali Berisha, non grata from the USA, claims to be anti-communist; Edi Rama receives American decoration and leads the government with the party inherited from the former communists; Ilir Meta plans his life beyond the presidency, without doubting that revenge can not take him further than love; Lulzim Basha, despite the enmity with everyone, has not yet decided to turn gray, while Pandi, who turned gray in his youth without first going into adolescence, now in adulthood, is living the adolescence of a life he has never known before. .

Gabriel Escobar, the US envoy to the Western Balkans, will arrive in Tirana a few hours before the Air Albania Stadium rostrum to discuss "… the United States' determination to fight corruption, impunity and efforts to undermine democracy in the Balkans Western.

Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA, me emrin e të cilit kanë nisur të bëjnë lojëra fjalësh në Tiranë, e di se shefin e tij në Uashington, e kanë paditur për shpifje në Gjykatën e Parisit sepse Berisha pretendon se nuk ka prova që ai është edhe i korruptuar, edhe minues i demokracisë.

Por ndeshja juridike në Paris është vetëm çfarë duket. Pak më thellë ka edhe më shumë, ka edhe shumë më keq dhe ky është realisht një problem që trondit. Sovranistët e rilindur, konservatorët e rinj, neokomunistët me kravata mëndafshi dhe gjithëfarë të marrësh “gjeopolitikë” të tjerë që nuk kanë munguar kurrë në Tiranë, të bindur se janë qendra e botës dhe me mendësinë e “Zërit të Popullit” të viteve 70-të, kanë nisur të brohorasin për revolucion antibanane në Tiranë. Lideri i tyre Berisha, që një pjesë e duan, një pjesë e urrejnë ende për inerci, premton edhe shumë më shumë beteja kundër amerikanëve, fiks duke tundur flamurin amerikan. Fati deri më tani e ka penguar të bëjë lëvizjet e tij të tjera, por është çështje kohe. Ai dhe Faltorja e tij, nëse Parisi vonon apo mohon shqyrtimin e padisë, nuk do ta quajë këtë gjë fundin, por vetëm një fillim të ri, sipas avazit të vjetër që e këndojnë sot sovranistët e rinj, “Sa kohë që kam Shijakun dhe Peqinin…!”: Berisha i ka të gjitha mundësitë që ta paditë në gjykatën e Kurbinit sekretarin Blinken. Hezitimit të mundshëm të gjykatësit ish-laçian, ai mund t’i përgjigjet se shteti shqiptar, siç është i detyruar të mbrojë pavarësinë dhe tërësinë territoriale, duhet të mbrojë edhe “…dinjitetin e njeriut…”. Kështu urdhëron kushtetuta!

“Në pritje që të flasë drejtësia, unë, por gjithë të tjerët, duhet të heshtin”, do të thotë Sali Berisha nga salla e konferencave në PD-në e çliruar nga pengmarrja kryeministrore e Ramës duke mbetur edhe me larg se kurre kryeministrise.

Dhe jeta do të vazhdojë sërish njëlloj, pavarësisht se do të duket ndryshe. Rama, që nën komunizëm do të ishte në burg, mund të thirret dëshmitar në gjykatën e Kurbinit edhe nga akuza, edhe nga mbrojtja e të akuzuarit.

Ata që nuk mund të ishin më shumë se mësues fshati, do të vazhdojnë të ministrojnë në kabinetin e tij qeveritar. Lulzim Basha, fëmija i përkëdhelur i politikës, do të vazhdojë të refuzojë të thinjet, kurse gjithë ata, që mund të ishin kontigjent burgu nën komunizëm, mund të vazhdojnë të votojnë ligje në parlament. Qoftë dhe kaq mjafton për të kuptuar epërsinë e sistemit që po tenton të ndërtohet për tre dekada në Shqipëri.

Ndaj mbetet mister, pse Doktori zgjodhi Parisin, kur mund të kishte mbaruar punë në gjykatën e Kurbinit. Sa më qesharake, aq më e vërtetë, por rezultati do të ishte njëlloj në të dy rastet. Njëlloj do të ishte edhe fati i Bashës. Edhe i Ramës që, për fat, ka përballë Berishën dhe Bashën. Edhe bashkë, edhe veç e veç, asnjë ndryshim për të! 

Most read